FOTO. Tineri deținuți în Penitenciarul Aiud au participat la activități sportive și gospodărești
Puţini dintre tinerii aflaţi în conflict cu legea au beneficiat de experienţe educaţionale sau de modele de viaţă pozitive, motiv pentru care lucrătorii din sistemul penitenciar conştientizează necesitatea implicării sistematice a acestora, pe perioada deţinerii, în activităţi cu specific educativ.
Astfel, joi, 12 octombrie, 16 tineri cu vârste între 18 şi 21 de ani aflaţi în executarea unei pedepse privative de libertate în Penitenciarul Aiud au participat la activităţi sportive şi gospodăreşti organizate la Baza sportivă a aşezământului de deţinere în colaborare cu voluntari de vârste asemănătoare ai Fundaţiei Umanitare „Rescue” din Cluj Napoca.
Tinerii au socializat, au jucat fotbal şi au contribuit la prepararea şi servirea mesei de prânz.
De altfel, Penitenciarul Aiud a încheiat recent un protocol de colaborare cu Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba prin care sunt stabilite acţiunile de întreprins în situaţia liberării unui minor care nu poate fi încredinţat părintelui sau reprezentantului legal din diferite motive (dezinteres, lipsa resurselor materiale etc.).
Pentru a se evita cazurile de minori liberaţi fără a fi daţi în grija unui adult, penitenciarul asigură transportul acestuia la Centrul de primire în regim de urgenţă „Pinocchio” din Alba Iulia, aflat în subordinea D.G.A.S.P.C. Alba, unde primeşte serviciile necesare până la identificarea unei soluţii pe termen mediu sau lung.
Comunicat de presă, Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari