FOTO: „Tinerele” pensionare de la Centrul de zi din Alba Iulia se pregătesc de zor pentru Dragobete şi Mărţişor!
Se apropie, încet, încet, sărbătoarea iubirii – „Dragobetele” şi Ziua Femeii – 8 Martie, iar doamnele care frecventează Centrul de Zi pentru Persoane Vârstnice din Alba Iulia se pregătesc cu mare sârguinţă pentru aceste sărbători. Astăzi, 29 ianuarie, le-am făcut o vizită şi le-am găsit în plină acţiune, confecţionând, din diverse materiale, tablouri, felicitări şi mărţişoare.
Zâmbitoare şi pline de viaţă, toate trecute de vârsta a III-a, doamnele şi-au propus ca până de Dragobete să realizeze peste 100 de felicitări, şi peste 200 de tablouri pentru 8 Martie. Cu masa plină de materiale, hârtii, sclipiciuri, mărgele, pietricele şi alte obiecte decorative, acestea muncesc de zor, pun suflet şi sunt atente la orice detaliu. Aşa după cum ne-au declarat, pentru un tablou se lucrează aproximativ 8 ore, depinde de complexitate, iar pentru un mărţişor mai bine de o oră, deci nu e de mirare că au început atât de repede pregătirile.
O parte din materialele confecţionate de acestea vor fi expuse în cadrul evenimentelor care se vor organiza aici în zilele de 24 februarie şi 8 martie, iar celelallte vor fi dăruite participanţilor la aceste manifestări, fie că sunt din cadrul centrului sau că sunt invitaţi.
„Tinerele pensioanare”, aşa cum le place lor să fie numite, şi-au făcut deja un „Club al Femeilor”, şi mereu se întâlnesc aici pentru diferite acţiuni. Sunt foarte active, iar dacă vizitaţi Centrul de zi din Alba Iulia o să găsiţi şi acum diferite obiecte realizate de acestea, cum ar fi icoane, vaze de flori, tablouri sau bibelouri, toate pictate de mâna lor.
La Centrul de Zi pentru Persoane Vârstnice Alba Iulia sunt înscrise peste 1000 de persoane iar o parte dintre acestea participă mereu la diferite activităţi ce se desfăşoară aici, cum ar fi, la cursuri de engleză, la ore de gimnastică de recuperare şi revigorare, activităţi de creaţie, de socializare ş.a. De asemenea, tot aici, în fiecare lună, se organizează o petrecere în cinstea celor care îşi serbează ziua de naştere în luna respectivă, iar sărbătoriţii primesc cadouri atât din partea Primăriei Municipiului Alba Iulia, cât şi din partea „colegilor”.
Le felicităm şi noi pentru frumoasa iniţiativă, pentru sârguinţa, talentul şi răbdarea de care dau dovadă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Societate
FOTO ȘTIREA TA | „A oprit în mijlocul drumului”. Instructor auto din Alba Iulia, surprins încălcând regulile de circulație
„A oprit în mijlocul drumului”. Instructor auto din Alba Iulia, surprins încălcând regulile de circulație Un instructor auto din Alba Iulia a fost surprins încălcând regulile de circulație pe o stradă din municipiu, marți, 23 iunie 2026. Mai exact, bărbatul a ,,oprit” autoturismul chiar pe carosabil, iar elevul aflat în afara mașinii a fost nevoit […]
23-24 iunie 2026 | Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile”
Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile” În fiecare an, în noaptea de 23 spre 24 iunie, satul românesc retrăiește una dintre cele mai vechi și mai fascinante sărbători ale sale: Noaptea de Sânziene. Învăluită în mister, legende și ritualuri transmise din generație în generație, […]
VIDEO ȘTIREA TA | Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie
Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie Un șofer din Alba a fost la un pas să provoace o adevărată tragedie pe un drum din județ, în data de 21 iunie 2026, în jurul orei 16:15. Mai exact, incidentul rutier, care a avut loc, cel […]









