FOTO: Tenismenii de la TC SUN Alba Iulia, rezultate semnificative la Cupa „Cristal” Hunedoara! Briana Moldovan și Alexia Negrescu au câștigat turneul
Tinerii tenismeni din Cetatea Marii Uniri, legitimați la TC SUN Alba Iulia s-au remarcat recent la Cupa „Cristal” Hunedoara, un important turneu disputat la Hunedoara, doi dintre aceștia clasându-se pe prima poziție: Briana Moldovan și Alexia Negrescu, iar alți trei au urcat pe podium.
De curând a a avut loc turneul de tenis de câmp „Cupa Cristal”din localitatea Hunedoara, competiție la care clubul TC Sun din Alba Iulia a avut 10 sportivi participanți dintre care 5 au încheiat turneu cu rezultate semnificative.
La categoria 10 ani feminin Briana Moldovan a obținut locul 1 după ce a câștigat 3 meciuri consecutive pe un tablou de tip eliminatoriu. La 10 ani masculin Andrei Damian a câștigat locul 2 iar Cătălin Baciu-Sarmes locul 3. Lucas Stoia a jucat finala la categoria 12 ani masculin și a obținut locul 2. La categoria 14 ani feminin Negrescu Alexia a câștigat locul 1.
Antrenorii acestor jucatori sunt Călin Moldovan și Doru Brândușan iar pe partea de pregătire fizică sunt implicați Nicoleta și Lucian Nicolescu. „Transmitem tuturor jucatorilor de la TC Sun felicitari pentru meciurile disputate si rezultatele obținute, precum și un gând bun tuturor părinților, antrenorilor și susținătorilor prezenți la turneu„, a precizat Cristina Moldovan, reprezentantul TC SUN Alba Iulia, un club tot mai prolific în plan național.
De asemenea, la categoria 12 ani feminin Daria Gligor a câștigat locul 1 la simplu și dublu alături de partenera ei Oana Federica de la CSU Tg. Mureș, tenismena antrenându-se la TC SUN Alba Iulia.
[nggallery id=4402]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)