Ştirea Ta

FOTO ȘTIREA TA| Zeci de locuri de parcare libere, după ce șoferii „descurcăreți” evită parcările cu plată și staționează pe locurile rezidențiale ale blocurilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Mai mulți șoferi „descurcăreți” din Alba Iulia au început să evite zona de parcare a Bulevardului Tranislvaniei, unde tarifele sunt considerabil mai mari față de cealalte zone de parcare.

Un cititor fidel al ziarulunirea.ro a trimis pe adresa redacției câteva imagini în care arată că deși sunt destule locuri de parcare pe Bulevardul Transilvaniei, șoferii au ocolit legea și au parcat pe locurile rezidențiale din apropierea bulevardului.

Astfel, zeci de locuri sunt acum libere, după ce șoferii au ales să „fenteze” legea și să își parcheze automobilul în alte locuri.

Reamintim că începând cu data de 1 februarie Poliția Locală Alba Iulia a început să aplice amenzi pentru șoferii care parchează fără a achita prețul pentru parcările publice cu plată de pe raza Municipiului Alba Iulia.

Sancțiuni:

Faptele săvârșite ca urmare a nerespectării Regulamentului de organizare și funcționare a parcărilor publice din Alba Iulia, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni, constituie contravenții și se sancționează ca atare.

Constituie contravenții și se sancționează următoarele fapte cu:

a) Staționarea fără abonament, respectiv fără a achita contravaloarea parcării, se sancționează cu amendă de la 500 până la 1.000 lei;

b) Depășirea timpului de staționare conferit în situația taxării parcării, se sancționează cu amendă de la 100 până la 300 lei;

c) Staționarea cu abonamente neconforme cu zona staționării, cu abonamente expirate, utilizarea de abonamente eliberate pentru alte vehicule, se sancționează cu amendă de la 500 până la 1.000 lei;

d) Staționarea fără afișarea abonamentului, respectiv cu abonamente astfel expuse încât nu permit descifrarea elementelor de identificare, se sancționează cu amendă de la 100 până la 300 lei;

e) Staționarea necorespunzătoare, respectiv într-un mod prin care se ocupa 2 locuri de parcare, acolo unde locurile de parcare sunt marcate, se sancționează cu amendă de la 300 până la 500 lei;

f) Blocarea accesului în parcare sau ocuparea unor locuri rezervate, se sancționează cu amendă de la 300 până la 500 lei. Sumele rezultate din exploatarea parcărilor publice cu plată se constituie în venituri la bugetul local al Municipiului Alba Iulia.

Sancțiunile contravenționale stabilite în prezentul Regulament se pot aplica contravenienților, persoane fizice sau juridice. Constatarea și sancționarea contravențiilor se face de către agenții constatatori din cadrul Direcției Poliția Locală a Municipiului Alba Iulia sau împuterniciți ai Primarului municipiului Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea Ta

Ştirea Ta

FOTO ȘTIREA TA | „A oprit în mijlocul drumului”. Instructor auto din Alba Iulia, surprins încălcând regulile de circulație

Bogdan Ilea

Publicat

în

„A oprit în mijlocul drumului”. Instructor auto din Alba Iulia, surprins încălcând regulile de circulație Un instructor auto din Alba Iulia a fost surprins încălcând regulile de circulație pe o stradă din municipiu, marți, 23 iunie 2026. Mai exact, bărbatul a ,,oprit” autoturismul chiar pe carosabil, iar elevul aflat în afara mașinii a fost nevoit […]

Citește mai mult

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie

Bogdan Ilea

Publicat

în

Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie Un șofer din Alba a fost la un pas să provoace o adevărată tragedie pe un drum din județ, în data de 21 iunie 2026, în jurul orei 16:15. Mai exact, incidentul rutier, care a avut loc, cel […]

Citește mai mult

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?” Mai mulți locuitori ai unei străzi din Alba Iulia își exprimă nemulțumirea față de programul de colectare a deșeurilor, după ce utilajele și muncitorii de la salubritate au […]

Citește mai mult