FOTO ȘTIREA TA| Parcările cu plată și amenzile au PUSTIIT centrul Cetății din Alba Iulia. Zona roșie, cea mai scumpă pentru șoferi
Parcările cu plată din Alba Iulia au „pustiit” de-a dreptul multe din zonele cele mai frecventate din oraș, din cauza șoferilor care au fost cel mai probabil descurajați de tarife.
Astfel, așa cum se poate observa și în imaginile făcute de către un cititor ziarulunirea.ro, nici măcar o mașină nu este parcată în centrul cetății, în așa-numita „zonă roșie”, unde și tarifele sunt cele mai ridicate.
Polițiștii din oraș pot, începând de astăzi, să aplice amenzi șoferilor care nu plătesc taxele de parcare, lucru ce descurajat și mai tare albaiulienii în alegerea unui loc potrivit pentru mașina lor.
Același lucru este valabil și pentru locurile de parcare din zona Bulevardului Transilvaniei, unde șoferii descurcăreți și-au lăsat mașinile în alte zone, pentru a „fenta” taxele.
CITEȘTE ȘI: Zeci de locuri de parcare libere, după intrarea în vigoare a amenzilor. Bulevardul Transilvaniei și zona Cetății, disponibile pentru staționarea autovehiculelor
Reamintim că, din data de 18 ianuarie, a intrat în vigoare tarifarea locurilor de parcare publice din municipiul Alba Iulia, cele deja trasate și pentru care există panouri informative privind prețurile și modalitatea de plată încă de anul trecut.
Sancțiuni:
Faptele săvârșite ca urmare a nerespectării Regulamentului de organizare și funcționare a parcărilor publice din Alba Iulia, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni, constituie contravenții și se sancționează ca atare.
Constituie contravenții și se sancționează următoarele fapte cu:
a) Staționarea fără abonament, respectiv fără a achita contravaloarea parcării, se sancționează cu amendă de la 500 până la 1.000 lei;
b) Depășirea timpului de staționare conferit în situația taxării parcării, se sancționează cu amendă de la 100 până la 300 lei;
c) Staționarea cu abonamente neconforme cu zona staționării, cu abonamente expirate, utilizarea de abonamente eliberate pentru alte vehicule, se sancționează cu amendă de la 500 până la 1.000 lei;
d) Staționarea fără afișarea abonamentului, respectiv cu abonamente astfel expuse încât nu permit descifrarea elementelor de identificare, se sancționează cu amendă de la 100 până la 300 lei;
e) Staționarea necorespunzătoare, respectiv într-un mod prin care se ocupa 2 locuri de parcare, acolo unde locurile de parcare sunt marcate, se sancționează cu amendă de la 300 până la 500 lei;
f) Blocarea accesului în parcare sau ocuparea unor locuri rezervate, se sancționează cu amendă de la 300 până la 500 lei. Sumele rezultate din exploatarea parcărilor publice cu plată se constituie în venituri la bugetul local al Municipiului Alba Iulia.
Sancțiunile contravenționale stabilite în prezentul Regulament se pot aplica contravenienților, persoane fizice sau juridice. Constatarea și sancționarea contravențiilor se face de către agenții constatatori din cadrul Direcției Poliția Locală a Municipiului Alba Iulia sau împuterniciți ai Primarului municipiului Alba Iulia. (D.M.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]









