Ştirea zilei

FOTO ȘTIREA TA| Parcările cu plată și amenzile au PUSTIIT centrul Cetății din Alba Iulia. Zona roșie, cea mai scumpă pentru șoferi

Ioana Oprean

Publicat

în

Parcările cu plată din Alba Iulia au „pustiit” de-a dreptul multe din zonele cele mai frecventate din oraș, din cauza șoferilor care au fost cel mai probabil descurajați de tarife.

Astfel, așa cum se poate observa și în imaginile făcute de către un cititor ziarulunirea.ro, nici măcar o mașină nu este parcată în centrul cetății, în așa-numita „zonă roșie”, unde și tarifele sunt cele mai ridicate.

Polițiștii din oraș pot, începând de astăzi, să aplice amenzi șoferilor care nu plătesc taxele de parcare, lucru ce descurajat și mai tare albaiulienii în alegerea unui loc potrivit pentru mașina lor.

Același lucru este valabil și pentru locurile de parcare din zona Bulevardului Transilvaniei, unde șoferii descurcăreți și-au lăsat mașinile în alte zone, pentru a „fenta” taxele.

CITEȘTE ȘI: Zeci de locuri de parcare libere, după intrarea în vigoare a amenzilor. Bulevardul Transilvaniei și zona Cetății, disponibile pentru staționarea autovehiculelor

Reamintim că, din data de 18 ianuarie, a intrat în vigoare tarifarea locurilor de parcare publice din municipiul Alba Iulia, cele deja trasate și pentru care există panouri informative privind prețurile și modalitatea de plată încă de anul trecut.

Sancțiuni:

Faptele săvârșite ca urmare a nerespectării Regulamentului de organizare și funcționare a parcărilor publice din Alba Iulia, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni, constituie contravenții și se sancționează ca atare.

Constituie contravenții și se sancționează următoarele fapte cu:

a) Staționarea fără abonament, respectiv fără a achita contravaloarea parcării, se sancționează cu amendă de la 500 până la 1.000 lei;

b) Depășirea timpului de staționare conferit în situația taxării parcării, se sancționează cu amendă de la 100 până la 300 lei;

c) Staționarea cu abonamente neconforme cu zona staționării, cu abonamente expirate, utilizarea de abonamente eliberate pentru alte vehicule, se sancționează cu amendă de la 500 până la 1.000 lei;

d) Staționarea fără afișarea abonamentului, respectiv cu abonamente astfel expuse încât nu permit descifrarea elementelor de identificare, se sancționează cu amendă de la 100 până la 300 lei;

e) Staționarea necorespunzătoare, respectiv într-un mod prin care se ocupa 2 locuri de parcare, acolo unde locurile de parcare sunt marcate, se sancționează cu amendă de la 300 până la 500 lei;

f) Blocarea accesului în parcare sau ocuparea unor locuri rezervate, se sancționează cu amendă de la 300 până la 500 lei. Sumele rezultate din exploatarea parcărilor publice cu plată se constituie în venituri la bugetul local al Municipiului Alba Iulia.

Sancțiunile contravenționale stabilite în prezentul Regulament se pot aplica contravenienților, persoane fizice sau juridice. Constatarea și sancționarea contravențiilor se face de către agenții constatatori din cadrul Direcției Poliția Locală a Municipiului Alba Iulia sau împuterniciți ai Primarului municipiului Alba Iulia. (D.M.S.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult