FOTO, ȘTIREA TA Miros pestilențial și imagini dezolante pe latura de Sud a Cetății; Mizeria a ieșit din canal după inundația de marți seara

Inundația de marți seara a scos ”rahatul” și mizeria din canale, la suprafață, pe traseul de Sud al Cetății Alba Carolina, piatra cubică fiind acoperită de fecale pe aproximativ 15-20 de metri.

rahat latura de Sud03Cetățenii au semnalat producerea inundației și reprezentanților ISU Alba, și au trimis fotografii pe adresa redacției ”Unirea”, în speranța ca cei responsabili să se sesizeze și să curețe zona în care funcționează, de altfel, două terase.

”Mirosul este usturător după ce resturi, fecale, și alte mizerii au ieșit din canal. Sper să se rezolve cât mai curând deoarece în weekend se organizează un eveniment important pentru Alba Iulia, Sărbătoarea Muzicii”, scrie, un cititor, pe adresa redacției.

Reprezentanții Primăriei Alba Iulia au dat explicații cu privire la posibilele cauze ale producerii inundațiilor pe mai multe artere ale municipiului Alba Iulia.

”Din cauza volumului ridicat de precipitații, 55 l/mp, dar și a gradului limitat de preluare a acestora în rețeaua majoră, în colectoarele principale din orașul de Jos (centru), apa a refulat. Sunt situații în care baza de colectare se colmatează, spre exemplu nisip sau pământ de pe străzi neamenajate care au canalizare, împiedicând circuitul apei către stația principală de pompare din vecinătatea gării. Este și cazul rețelei de canalizare din Cetate, care coboară către cimitir. Primăria și operatorul de apă vor face o evaluare a stării tehnice a canalelor și a echipamentelor de pompare. Prin acest lucru se urmărește curățarea și înlăturarea eventualelor blocaje din rețea”, a spus Mihai Coșer, purtătorul de cuvânt al Primăriei Alba Iulia.

Mai multe străzi din Alba Iulia, printre care și Bulevardul Revoluției, Bulevardul Ferdinand I, Latura de Vest a Cetății Alba Carolina, str. Siretului, str. București, str. Primăverii, str. Mărăști au fost inundate, marți, după o ploaie torențială.

Tot marți, șase imobile din Alba Iulia, case și garaje, au fost inundate, pompierii fiind chemați să intervină pentru scoaterea apei, a anunțat ISU Alba.

Meteorologii au emis, marți, în aproape toată țara cod galben de ploi. Avertizarea meteorologilor a intrat în vigoare de la prânz și este valabilă până miercuri seară. Se vor semnala instabilitate atmosferică accentuată și ploi însemnate cantitativ.

__________________________________________

Dacă vrei să ne semnalezi un eveniment, dacă ai văzut ceva neobișnuit, dacă vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant, trimite-ne pe adresa redactieonline@unirea-pres.ro, iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine.

(D.S.)

[Gallery not found]

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

Așa zis-a Burebista 17 iunie 2015 at 12:42

Meteorologii avertizează că urmează ploi, dar primăria, unde angajații dorm liniștiți de nici primarul nu le are treabă, sunt luați prin surprindere de fiecare dată că n-au știut. Ca când ninge și drumarii au aceeași scuză în fiecare iarnă.
Se știe unde e buba și nu se face nimic. Cum zicea o cititoare: așa era și acum 30 de ani!
Peste 30 de ani o să fie tot la fel???

copo 17 iunie 2015 at 13:15

cetatea lui hava si sabau care au furat si banii de canalizare

elena 17 iunie 2015 at 13:17

Fura Hava de peste tot si banii europeni pentru canalizare, de ce nu au facut o canalizare ca in Occident?

mihai petre 17 iunie 2015 at 13:19

De ce nu verifica DNA afacerile lui Hava si declaratia de avere? Un escroc ca Basescu dar mai siret acest Mircea Hava. Oricum Doamne Doamne nu doarme, tot isi primeste el si familia ce merita

Io Nescu 17 iunie 2015 at 14:23

Nu se poate!? dupa reabilitarea aia facuta pe zeci de milioane de euro? n-au fost in stare sa faca o canalizare ca lumea??? De fapt stiu ce-o sa zica… vandalii si hotii au spart / furat canalizarea si d-aia s-a inundat chicioa…. pardon mirobolanta cetate!!!
Dar vai!!! ce vor zice turistii!? Nimic, o sa le placa, vor respira aerul (imputit) al istoriei!!!
Ce a facut societatea de apa cu banii luati de la fraieri???? Cine administreaza canalizarea orasului??? Cine supravegheaza extinderea cu cap a retelelor de apa si canalizare??? Nimeni, ca de-aia refuleaza canalul si tot de-aia vine si apa jegoasa la robinet!

Lehmann 17 iunie 2015 at 15:04

Ador comentariile de mai jos. Romanul, cand habar n-are, da vina pe Dumnezeu, pe presedinte sau, cand e cazul, pe primaru-n exercitiu.
Stimati domni, aci nu e vorba despre vina cuiva. Chestii de genul asta am vazut in Paris, in Munchen, in Koln, in York. E vorba despre capacitatea momentana a canalizarii. Atata vreme cat nu exista galerii de canalizare, ci camine, lucrurile astea se intampla oriunde. Studiati dinamica fluidelor.
Domnului Ionescu: probabil ca preferati cetatea de dinainte de reabilitare. Mai mult, probabil ca munca Dvs. la aceasta cetate e cea care va ramane dupa ce kitsch-ul va disparea.

Io Nescu 17 iunie 2015 at 15:52

auziti… „reabilitarea” aia e facuta pe banii nostrii (cat e datoria publica a orasului? 5000 de euro/locuitor?). Asa ca am tot dreptul sa imi dau cu parerea, ca beneficiar al „muncii” pe bani mei. Ati inteles? Daca tot ne dati exemple de om umblat prin lume, ziceti si la ce evenimente refuleaza canalizarea din marile orase??? Ploua poate o saptamana / o luna in continuu si de-abia atunci le refuleaza canalele… nu ca la noi.
Scuze se pot gasi la orice!

roshu 17 iunie 2015 at 16:59

Domnule Lehmann probabil ca si dumneavoastra preferati Hava&Co…si dosurile lor…

Ion 17 iunie 2015 at 21:00

Domnule Io Nescu, stiti ca din banii dumneavoastra si a tuturor albaiulienilor se pot face investitii de maximum 1,6 MILIOANE de euro pe an? Stiti ca primaria a investit in oras, nu numai in Cetate, peste 150 de milioane de euro in 5 ani? Cat despre datorie ea ested e doar jumatate din cat umflati potul ca sa puna botul carcotasiii neputinciosi dar mari mancatori de rahat. Din ala de-a iesit in santuri la o ploaie torentiala de mai multe ore. Pofta buna!

dolfi 17 iunie 2015 at 21:52

150 milioane de euro in 5 ani!? asa se explica viloaiele de prost gust de pe la schit ale functionarilor bugetari si ale altor prieteni de gasca…
Si mai ioane… din banii astia multi… pentru canalizare n-au ramas deloc??? sau aia s-a facut la sfarsit din ce bani au mai ramas?

pilu 17 iunie 2015 at 21:19

Ioane, tu esti slugoi la Primarie.

homo sapiens 18 iunie 2015 at 15:26

Mereu se pune intrebarea CAND O VERIFICARE LA CJ ALBA, PRIMARIA ALBA SI AIUD?D N A ALBA /ESTE COMPLICE LA FURT?