FOTO | ŞTIREA TA: Cartierul „Meridian” din Alba Iulia – în epoca medievală: Gropi, bălţi şi noroi pe străzi. Cetăţenii reclamă
Locatarii din complexul rezidenţial „Meridian” din Alba Iulia reclamă faptul că străzile din cartierul lor sunt nepavate, pline de bălţi şi noroi, într-o perioadă în care „Primăria se bate cu pumnul în piept pentru realizările actuale şi viitoare în ceea ce priveşte modernizarea oraşului”.
Un cititor al site-ului ziarulunirea.ro a trimis redacţiei mai multe fotografii, însoţite de un mesaj, prin care doreşte să aducă în atenţia autorităţilor locale acest lucru. „Mizeria de sub preşul lui Mircea Hava”, aşa intitulează acesta textul, în care spune că încă aştepată cu toţii ca „primarul să se ţină de promisiunile din 2010, 2011”.
Vă prezentăm mai jos mesajul cetăţeanului supărat:
„Într-o perioadă în care Primăria se bate cu pumnul în piept pentru realizările actuale şi viitoare în ceea ce priveşte modernizarea oraşului, noi, cei din cartierele centrale, încă aşteptăm ca domnul primar să se ţină de promisiunile făcute în 2010, 2011. Este vorba de cartierul „Meridian”. Nu ştiu cum este la alţii, dar aici s-a luptat „în tranşee” pentru fiecare utilitate în parte fără vreun aport din partea primăriei. Şi cu tranşeele am rămas!
Cum se poate domnule primar, ca cele 80 de familii existente, într-un cartier din centrul oraşului, să trăiască în condiţiile în care se poate vedea şi în poze? Cartiere întregi gen: Miceşti, Oarda,etc. sunt pavate, branşate, iar aici săracii plătitori de impozite nu sunt luaţi în seamă nici măcar ca şi proiect!
Cum aţi putut promite condiţii civilizate unor oameni pe care tot dumneavoastră i-aţi adus în această situaţie (vezi autorizaţii date tot de primărie), şi apoi să te baţi cu pumnul în piept că ai preluat o reţea existenţă de apă-canal şi că ai trimis hingherii săptămânal pe acolo. Vorbim de un cartier în care străzile sunt ale primăriei de cel puţin 3 ani, în care utilităţile sunt finalizate tot de atunci”.
___________________________
Dacă vrei să ne semnalezi un eveniment, dacă ai văzut ceva neobișnuit, dacă vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant, completează formularul de la pagina ”ȘTIREA TA” iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine. (Atenție, sunt luate în considerare numai mail-urile cu date de contact reale!)
[nggallery id=2954]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









