FOTO| Sprijin pentru 300 de persoane din județul Alba afectate de epidemia de coronavirus. Programul „Solidaritate prin Filantropie” demarat în Protopopiatele Blaj și Câmpeni
În zilele acestea, peste 100 de persoane vârstnice din Protopopiatele Blaj și Câmpeni au solicitat sprijin la domiciliu. Comitetele de acțiune ale protopopiatelor au acționat în cel mai scurt timp și persoanele nevoiașe au primit zilnic masă caldă sau pachete alimentare. În săptămâna trecută valoarea ajutoarelor a
fost de 7000 lei, iar sprijinul va continua, atât cât va fi nevoie, și în zilele următoare.
În prezent, în județul Alba, prin Programul „Solidaritate prin Filantropie” sunt ajutate zilnic peste 300 de persoane afectate de epidemia de coronavirus.
Comitetele de Acțiune sunt alcătuite în Protopopiatul Blaj din preoții Lucian Borșan, Marcel Dulău, Nicolae Bîldea și Ștefan Bretoiu, sub coordonarea părintelui protopop Ovidiu Pop, iar în Protopopiatul Câmpeni din preoții Cristian Motora, Claudiu Iagăr, Ilie Grecu, Ionel Nicoară, și Teodor Rus, sub coordonarea părintelui protopop Andrei Bâldea.
Persoanele beneficiare au domiciliul în localitățile Iclod, Pănade, Mânărade, Roșia de Secaș, Blaj, Câmpeni, Certege, Botești și Valea Bistrei, iar dintre donatorii care sprijinit acțiunile umanitare, amintim parohiile Blaj III, Căpâlna de Jos și Galtiu, firmele SC Montana Popa SRL, SC Kime SRL Blaj și domnul Cristian Pașca. Hrana a fost distribuită beneficiarilor prin voluntarii protopopiatelor.
„Cu toate că ne aflăm în această situație dificilă și dureroasă pentru fiecare suflet creștinesc, a declarat părintele protopop Ovidiu Pop, e nevoie să ne întărim duhovnicește, și să ne facem îngeri păzitori pentru cei aflați în lipsuri în aceste zile. Să îndrăznim să oferim o mână de ajutor acum, când e absolut nevoie de faptele milosteniei, de concretizarea mărturiei creștine în viața de zi cu zi.
Îndemn pe frații preoți, pe membrii Consiliilor și ai Comitetelor parohiale, precum și pe creștinii din protopopiatul nostru, să identifice alături de reprezentanții Primăriilor persoanele vulnerabile și să vină în ajutorul celor aflați în dificultate. Mulțumim sponsorilor, donatorilor și voluntarilor, și îi îndemnăm pe toți creștinii să înmulțească rugăciunea și faptele de milostenie, pentru a trece cu bine această vreme de încercare”.
Programul „Solidaritate prin Filantropie” a fost inițiat de Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia, Asociația „Filantropia Ortodoxă” și Instituțiile Prefectului – Comitetele Județene pentru Situații de Urgență din județele Alba și Mureș, cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, pentru ajutarea unui număr de cel puțin 500 de persoane care se confruntă cu greutăți materiale.
După două săptămâni de la începerea Programului, numărul beneficiarilor pentru care se acordă sprijin zilnic a fost depășit. Programul este implementat prin cele 10 Comitete de Acțiune ale protopopiatelor Alba Iulia, Târgu-Mureș, Sebeș, Reghin, Blaj, Sighișoara, Aiud, Luduș, Câmpeni și Târnăveni, în parteneriat cu cele 25 de organizații filantropice eparhiale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]








