FOTO: Spectacol feeric al naturii într-o explozie de culori şi frumos, în Parcul Dendrologic din Alba Iulia
Să priveşti copacii şi arbuştii înfloriţi, plimbându-te pe aleile sinuoase ale Parcului Dendrologic din Alba Iulia, sub ploaia de petale, e aproape o sărbătoare a naturii. Nimic nu atrage mai mult atenţia şi captează interesul decât o pată de culoare într-o mare de verde.
Primăvara este la fel de fascinantă ca oricare anotimp. Albaiulieni şi turişti, iubitori de natură, fac adevărate pelerinaje în mijlocul naturii pentru a admira apropierea verii, anunţată de sublima simfonie a culorilor ce dau o frumuseţe ireală copacilor.
Oamenii se plimbă pe aleile parcului lăsându-se dezmierdaţi de adierea vântului primăvăratic. Câţiva trecători, furaţi de frumuseţea peisajului, poartă parcă un dialog interior cu ei înşişi. Bogăţia de culori alcătuieşte de la sine un spectacol feeric al naturii la care rămâi mut. În faţa acestor frumuseţi dumnezeieşti, îţi vine greu să crezi că tot ceea ce vezi este real.
Mai degrabă, pare că ceva misterios a combinat culorile, de la tonurile pale la cele mai aprinse, cum arareori întâlneşti, de la verdele în degrade…până la galbenul aprins şi portocaliu, aduse până la desăvârşire. Sunt peisaje de o frumuseţe copleşitoare, divină, trezind în inimi pacea, iubirea, liniştea, armonia. Această frumuseţe este învăluită în parfumul florilor de salcâm ale căror splendori şi miresme te cuceresc pentru totdeauna.
FOTO: facebook Parcul Dendrologic Alba Iulia
[nggallery id=3979]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României