FOTO: Silviu Miron, antrenorul albaiulian ce face voluntariat în Tanzania, din dragoste de fotbal!
Silviu Miron, antrenor de 48 de ani din Alba Iulia, trăiește o experiență unică, deplasându-se pentru două săptămâni în Tanzania, țară din estul Africii, pentru a le împărtăși tinerilor de acolo din tainele „sportului rege”.
La peste 8.900 de kilometri de țară, antrenorul din Alba încearcă să-și ducă la bun sfârșit misiunea, neținând cont de condiții; dragostea sa pentru semeni îl ajută să înfrunte orice obstacole de confort (oboseală, condiții, deplasare istovitoare).
De pildă, pentru a ajunge în Tanzania, Silviu Miron a mers 12 ore cu trenul până la Viena, iar de aici a luat avionul, zborul durând 18 ore, cu tot cu escală!
Silviu Miron, antrenor recunoscut în Alba pentru activitatea de la clubul Navobi Alba Iulia, este la a doua deplasare în Tanzania, precedenta fiind anul trecut.
„Este o activitate de care ne bucurăm cu toții, o acțiune în care se întrepătrund mai multe aspecte, plecând de la ONG-uri și până la religia neoprotestantă. Sunt alături de vechi prieteni și colegi de școală”, a spus Silviu Miron, ultima dată la Viitorul Vama Seacă.
Acesta are la antrenamente în jur de 190 de fotbaliști, 150 fiind elevi, iar 40 copii din localitatea Mwandege.
Albaiulianul face parte dintr-un grup de aproximativ 20 de români, voluntari din țară, SUA, Republica Moldova și Austria, care încearcă să îmbine mai multe aspecte în această perioadă, respectiv până la finele lunii iulie.
Deplasarea s-a făcut grație organizațiilor Charity Cup si Youth With A Mission, iar voluntarii muncesc în localitatea Mwandege, situată la 25 de kilometri sud de Dar es Salaam. În traducere liberă „casa păcii”, acest oraș, fosta capitală, este cel mai mare din Tanzania și un important centru comercial.
În acea zonă există o grădiniță, un orfelinat și o școală, iar voluntarii români se ocupă de toți copiii din localitate.
„Facem acest voluntariat din dragoste de fotbal și de copii. Abordăm aspecte educaționale, sociale, spirituale și sportive. Sunt mai multe specializări, fiecare se ocupă de domeniul repartizat. Eu, împreună cu alți doi, ne implicăm la fotbal, iar fetele au parte de volei„, a mai spus Silviu Miron.
Acesta, care în trecut a figurat ca antrenor principal în Liga 3 la Industria Galda de Jos, are câte două antrenamente zilnice, dimineața cu copiii din școală, clasele I-VII, iar după-amiaza, cu două echipe din sat, Under 12 și Under 17.
Alături de albaiulian se mai regăsesc Adrian Ambrozie, fost președinte la Poli Iași, și Clementin Oancea, unul dintre directorii academiei de la FC Dallas.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]









