Curier Județean

FOTO: Și-a readus la viață locul în care a copilărit. Un aiudean, reîntors după 15 ani în țară, a recondiționat opt case țărănești în Rachiș, un sat cu doar doi locuitori

Ioana Oprean

Publicat

în

După ce a trăit 15 ani peste hotare, un aiudean s-a reîntors acasă și s-a hotărât să readucă la viață locul în care a copilărit. Este vorba despre satul Rachiș din comuna Miraslău, un sat aproape pustiu din Alba, cu case abandonate, unde mai locuiesc doar doi oameni.  

Revenit în satul natal, Iulian Docea a refăcut opt case ţărăneşti şi vrea să-i atragă şi pe alţii să se mute acolo, în mijlocul naturii.

”Satul era în mare parte o ruină, erau doar câteva ziduri în picioare, fără garduri, fără porţi. De prin 2000 nu mai locuia nimeni aici. M-au chemat locurile copilăriei”, spune Iulian.

Iulian a stat 15 ani departe de casă, în Spania şi Statele Unite ale Americii, unde a lucrat ca preparator fizic. S-a întors în judeţul Alba, în satul natal – Rachiș, unde a început să recondiţioneze casele străvechi, abandonate, scrie Pro TV.

Până acum, bărbatul a reuşit să refacă opt case în stil tradiţional. Una dintre casele pe care a renovat-o era a bunicii lui, iar Iulian a povestit că a păstrat toate elementele naturale.

″În baie am folosit din resturile de materiale de la un jug, de la boi a străbunicilor şi am făcut o poliţia pentru baie”, explică bărbatul.

”Casele arătau cam într-o stare jalnică, se lua ţigla de pe acoperişuri şi acest nepot a început să le renoveze. E bine, că se face drumul. Sunt numai eu singur aici. Eu și încă unul mai avem buletin de unul, doi – doi mai suntem cu buletin de Mirăslău”, spune o rudă.

”Mă detaşez total de tot ce înseamnă civilizaţie, probleme, stres, uit noţiunea timpului, n-am nevoie de nimic, decât să-mi regăsesc locurile unde am copilărit cândva”, explică Iulian motivele ce l-au determinat să restaureze satul bunicilor.

Peste vară, bărbatul de 40 de ani s-a mutat într-una dintre casele salvate, împreună cu soţia şi cele două fiice. “Locul în sine are un aer aparte, îţi dă linişte, îţi dă pace, îţi dă bucuria de a te trezi dimineaţă. Nu am mai trăit asta de mult, cel puţin nu în civilizaţie. În acest moment, satul este cumva în curs de a fi plin de viaţă iarăşi”, este entuziasmată soția.

Iulian speră să atragă cât mai mulţi vizitatori în zona. Iar, în unele case, vrea să îi cazeze în mod gratuit pe cei care aleg să trăiască în mijlocul naturii.

Vedeți reportajul video realizat de reporterii Pro Tv, AICI.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil

Ioana Oprean

Publicat

în

Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Jidvei, la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat din Jidvei, la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia Un bărbat din Jidvei a fost depistat de oamenii legii la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 20.36, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au […]

Citește mai mult