Sport

FOTO: Selecţionata feminină Under 14 a judeţului Alba, locul 5 la turneul final „Fotbal şi Feminitate”

Dan HENEGAR

Publicat

în

ajf-alba-fotbal-feminin-10Selecţionata feminină Under 14 a judeţului Alba s-a clasat pe poziţia a 5-a a turneului final „Fotbal şi Feminitate”, competiţie desfăşurată la Suceava, rezultatul fiind unul notabil pentru Asociaţia Judeţeană de Fotbal Alba, remarcată în această toamnă de FRF şi UEFA pentru eforturile făcute în ideea dezvoltării fotbalului feminin.

Proiectul „Fotbal şi Feminitate”, susţinut de UEFA şi implementat de Federaţia Română de Fotbal cu sprijinul Asociaţilor Judeţene de Fotbal, a reunit la startul ediţiei 2016 un număr de 21 de echipe (judeţe), împărţite în şapte grupe. În primă fază, cea a grupelor zonale, cele două selecţionate a judeţului nostru (Under 12 şi Under 14) au evoluat în compania judeţelor Bistriţa-Năsăud şi Cluj-Napoca, iar în urma rezultatelor ne-am calificat cu echipa „U14” la turneul final de la Suceava, organizat exemplar de Anton Ciprian – preşedinte AJF Suceava.

În urma tragerii la sorţi, am fost repartizaţi în grupa A, alături de selecţionatele judeţelor Maramureş, Teleorman şi Bucureşti, iar în grupa B: Caraş-Severin, Covasna, Suceava şi Iaşi. Rezultatele zilei de sâmbătă au fost: Alba 3-0 Maramureş, Alba 0-1 Bucureşti, Alba 2-3 Teleorman, astfel am terminat grupa pe locul trei, iar duminică ne-am luptat pentru locurile 5-6 cu echipa de pe locul trei din grupa B: Caraş-Severin, scorul fiind 1-1 (3-1 după lovituri de departajare) pentru echipa noastră.

De selecţia şi coordonarea celor două selecţionate ale AJF Alba, s-au ocupat doi antrenori: Cioară Viorel – profesor la Şcoala Gimnazială „Dr. Petru Şpan” Lupşa şi Gojeiu Mircea – profesor la Şcoala gimnazială Câmpeni. Lotul echipei „U14” care a făcut deplasarea la Suceava, a fost compus din: Coroiu Roxana, Vâț Anca, Cosma Andreea, Olariu Anca, Petrea Ionela, Rus Daniela, Pop Alina, Oaidă Elena şi Creț Valentina.

Din cele 16 echipe participante (8 la U12 şi 8 la U14), considerăm că am avut cea mai frumoasă echipă, compusă din nouă fete minunate, care au plâns de bucurie atunci când au câştigat, au plâns de supărare atunci când au pierdut, au plâns de emoţii atunci când au aflat că vor executa lovituri de departajare pentru locul 5 şi bineînţeles că au plâns atunci când au realizat că şi-au învins teama şi au învins la lovituri de departajare (din trei lovituri…îngerul din poarta noastră Roxana, nu a primit nici un gol). Aaaa, era să uit…pe lângă fotbal, se mai pricep şi la cântat (după 18 ore pe drum cu ele şi acum mai fredonez melodiile cântate de ele în microbuz)”, a precizat Mihai Ţîra, secretarul general al AJF Alba.

Sursa text-foto: AJF Alba

[nggallery id=3023]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3

Ioana Oprean

Publicat

în

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3 Viitorul Sântimbru este foarte aproape de cea mai mare performanță din istoria clubului, după victoria cu 3-1 obținută în turul barajului de promovare în Liga 3 împotriva formației Academica Transilvania Târgu Mureș. Returul, o adevărată finală, este programat sâmbătă, 27 iunie […]

Citește mai mult

Sport

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării

Ioana Oprean

Publicat

în

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]

Citește mai mult

Sport

Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști

Dan HENEGAR

Publicat

în

Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]

Citește mai mult