Ştirea zilei

FOTO| Sediul Primăriei Rădești, inaugurat de oficialitățile locale și județene. Investiția de reabilitare – modernizare a costat peste 1,1 milioane lei

Ioana Oprean

Publicat

în

De acum, Comuna Rădești se poate mândri, cu unul dintre cele mai moderne si mai frumoase sedii de primarii comunale din judetul Aba, clădirea fiind reabilitată, modernizată și dotată la standarde europene.

În prezența personalului administrației și ai instituțiilor județene, vineri, 7 mai a avut loc la Rădești inaugurarea oficială a sediului primăriei locale. La eveniment au luat parte: primarul și viceprimarul comunei, Alin Nicula, respectiv Tiberiu Balasz, președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, respectiv vicepreședintele Marius Hațegan, parlamentarii Sorin Bumb și Florin Roman, prefectul Județului Alba, Nicolae Albu, consilieri locali, reprezentanți ai poliției comunale, antreprenorul construcției, finanțatorul investiției ș.a.  Slujba de sfințire a locației a fost săvârșită de preotul paroh Ioan Ghibescu de la Biserica Ortodoxă ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Rădești.

Ideea renovarii construcției i-a aparținut edilului Alin Nicula, acesta fiind unul dintre principalele obiective pe care și le-a propus de când a devenit primar al localității.

Potrivit primarului, investiția a începută anul trecut s-a ridicat la suma de 1.172.199, 30 lei: Din fonduri europene – 343.824, 71 lei și 828.374,59 lei din bugetul local. S-au realizat lucrări de amvelopare clădire, schimbare instalații termice și electrice, un nou sistem de încălzire centralizat, schimbat acoperiș, linie modernă de telefonie, mobilier nou, recompartimentare spații, instalații supraveghere cu camere video interior și exterior, sală de ședințe, birouri moderne  ș.a.

„Cu ajutorul fondurilor europene și cu bani de la bugetul local, am reușit să finalizăm ce ne-am propus si cred ca a iesit ceva deosebit.Deși termenul de finalizare a investiției era luna octombrie 2021, am reușit să devansăm acest termen cu 7 luni, ceea ce înseamnă ceva.  Încă de pe vremea când am deținut funcția de viceprimar m-am gândit la reabilitarea și modernizarea construcției, iar faptul ca am reusit acest lucru reprezinta pentru mine o împlinire. Era necesar sa să avem un sediu modern, transformat radical într-o instituție la standarde europene, care să răspundă nevoilor actuale”, a declarat primarul Alin Nicula.

La rândul lor, președintele Consiliului județean, parlamentarii de Alba și prefectul județului, i-au felicitat pe edilii locali pentru modul în care s-au implicat în finalizarea investiției, dar n-au uitat să felicite și să aducă mulțumiri constructorului, firma Roby & Ery Construct SRL Ciumbrud , care a executat o lucrare de excepție.

Constantin PREDESCU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult