FOTO| Sebeșul investește în sport: Lucrările la Bazele Sportive Arini și Pielaru sunt în derulare
Sebeșul investește în sport: Lucrările la Bazele Sportive Arini și Pielaru sunt în derulare
La baza sportivă „Pielarul” vom beneficia de nocturnă, teren omologat UEFA și FRF, tribune capabile să primească un număr de 500 de spectatori, grație unei finanțări nerambursabile obținute de Primăria Municipiului Sebeș, prin Compania Națională de Investiții.
Pe o suprafață totală de 31.000 metri pătrați va fi construit un teren sportiv pentru fotbal cu dimensiuni omologate UEFA și FRF (105 m x 68 m), plus un teren sportiv de mici dimensiuni (20 m x 40 m), echipat cu instalație de nocturnă, pentru minifotbal, handbal, baschet, tenis.
Proiectul include construcția unei clădiri pentru vestiare și a unei clădiri administrative, care pot fi deja observate în imagini. Din plan nu lipsesc amenajările de parcări pentru autovehicule și autocare și nici spațiile verzi adiacente.
Bază sportivă de tip 2, din incinta Parcului Arini, va fi realizată pe o suprafață de 5.000 mp. Urmează a fi construit un teren sportiv de mici dimensiuni (20 metri x 40 metri), care va fi folosit pentru minifotbal, handbal, baschet, tenis. De asemenea, este în construcție o clădire pentru vestiare, o clădire administrativă și va fi amenajată o parcare pentru autovehicule.
Și această investiție beneficiază de finanțare prin Programul Național de Construcții de Interes Public sau Social, Subprogramul „Complexuri sportive” gestionat de către Compania Națională de Investiții (CNI).
Pentru a încuraja mișcarea sportivă în rândul tinerilor din Sebeș, a fost semnată autorizația de construire și pentru baza sportivă de pe strada Tipografilor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 47 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni