FOTO: Sebeșul a dedicat o serie de evenimente Zilei Naţionale a României
În perioada 28-30 noiembrie 2017, Sebeşul a dedicat o serie de evenimente Zilei Naţionale a României, intenţia declarată fiind aceea de a sublinia rolul avut de sebeşeni în momentele cruciale în care s-a scris cea mai importantă filă din istoria României, în anul 1918, la Alba-Iulia.
De Sebeşul nostru se leagă un record istoric privind participarea la Marea Unire – cel mai mare număr de adeziuni strânse în vreo localitate cu suflet românesc: 2422 de semnături.
Cu un an mai devreme, Sebeșul a deschis șirul evenimentelor închinate centenarului Unirii, sub patronajul Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Sebeș, prin Centrul Cultural „Lucian Blaga”, cu Simpozionul „România, Marele Război și Marea Unire”. Cuvântul de deschidere a fost rostit de primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor. Au susținut prezentări:
Prof. Nicolae AFRAPT (Sebeș): De ce, când și în ce condiții a intrat România în Marele Război;
Prof. Rodica GROZA (Liceul Tehnologic Sebeș, Asociația GISAS): Marele Război și Unirea de la 1918 în revista ”Sebeșul Povestit”;
Drd. Mihai GROZA (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca): Primul Război Mondial și Marea Unire reflectate în paginile anuarului ”Astra Sabesiensis”;
Drd. Mihai GROZA (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca), preot Ionel Arsu (protopop, Protopopiatul Ortodox Sebeș): Personalități ale Sebeșului implicate în realizarea Marii Uniri;
Dr. Radu TOTOIANU (Muzeul Municipal ”Ioan Raica” Sebeș): Date inedite despre unul dintre artizanii Marii Unirii, protopopul greco-catolic al Sebeșului, Ioan Simu.
Trupa VOLTAJ, din toată inima pentru publicul din Sebeș
Cu siguranţă, sărbătoarea Sfântului Andrei, consemnată în ajun de decembrie, a adus şi unul dintre cele mai frumoase evenimente: spectacolul dedicat Zilei Naţionale găzduit pe scena montată în Parcul Tineretului.
După momentul solemn al intonării imnului de stat de către Fanfara din Petreşti, a urmat chemarea tulnicăreselor din Câmpeni și recitalul de cântece patriotice susținut de Sebastian Stan. Primarul Dorin Nistor a invitat asistența să se bucure de un show de lasere dedicat celor 99 de ani consemnați de la Marea Unire. Cel mai așteptat moment al serii a fost recitalul trupei Voltaj. Călin Goia și colegii săi, au oferit, un spectacol unic, care a emoționat publicul prezent în parcul decorat cu lumini de sărbătoare.
Organizatorii – Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Sebeş, Centrul Cultural „Lucian Blaga” – doresc să transmită sincere mulţumiri tuturor partenerilor şi colaboratorilor – Poliției Locale a Municipiului Sebeș și Serviciului Public Administrarea Patrimoniului Sebeș- care şi-au adus contribuţia la acest eveniment. Dar mai ales, mulțumim comunităţii locale care s-a dovedit solidară cu valorile şi tradiţiile locale, dând un mesaj de susţinere şi de încredere în resursele pe care Sebeşul le are. (Biroul de presă al Primăriei Sebeș)
[nggallery id=4973]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA
Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]
FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]









