Curier Județean

FOTO: Sebeșul a dedicat o serie de evenimente Zilei Naţionale a României

Ioana Oprean

Publicat

în

În perioada 28-30 noiembrie 2017, Sebeşul a dedicat o serie de evenimente Zilei Naţionale a României, intenţia declarată fiind aceea de a sublinia rolul avut de sebeşeni în momentele cruciale în care s-a scris cea mai importantă filă din istoria României, în anul 1918, la Alba-Iulia.

De Sebeşul nostru se leagă un record istoric privind participarea la Marea Unire – cel mai mare număr de adeziuni strânse în vreo localitate cu suflet românesc: 2422 de semnături.

Cu un an mai devreme, Sebeșul a deschis șirul evenimentelor închinate centenarului Unirii, sub patronajul Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Sebeș, prin Centrul Cultural „Lucian Blaga”, cu Simpozionul „România, Marele Război și Marea Unire”. Cuvântul de deschidere a fost rostit de primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor. Au susținut prezentări:

Prof. Nicolae AFRAPT (Sebeș): De ce, când și în ce condiții a intrat România în Marele Război;
Prof. Rodica GROZA (Liceul Tehnologic Sebeș, Asociația GISAS): Marele Război și Unirea de la 1918 în revista ”Sebeșul Povestit”;
Drd. Mihai GROZA (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca): Primul Război Mondial și Marea Unire reflectate în paginile anuarului ”Astra Sabesiensis”;
Drd. Mihai GROZA (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca), preot Ionel Arsu (protopop, Protopopiatul Ortodox Sebeș): Personalități ale Sebeșului implicate în realizarea Marii Uniri;
Dr. Radu TOTOIANU (Muzeul Municipal ”Ioan Raica” Sebeș): Date inedite despre unul dintre artizanii Marii Unirii, protopopul greco-catolic al Sebeșului, Ioan Simu.

Trupa VOLTAJ, din toată inima pentru publicul din Sebeș

Cu siguranţă, sărbătoarea Sfântului Andrei, consemnată în ajun de decembrie, a adus şi unul dintre cele mai frumoase evenimente: spectacolul dedicat Zilei Naţionale găzduit pe scena montată în Parcul Tineretului.
După momentul solemn al intonării imnului de stat de către Fanfara din Petreşti, a urmat chemarea tulnicăreselor din Câmpeni și recitalul de cântece patriotice susținut de Sebastian Stan. Primarul Dorin Nistor a invitat asistența să se bucure de un show de lasere dedicat celor 99 de ani consemnați de la Marea Unire. Cel mai așteptat moment al serii a fost recitalul trupei Voltaj. Călin Goia și colegii săi, au oferit, un spectacol unic, care a emoționat publicul prezent în parcul decorat cu lumini de sărbătoare.

Organizatorii – Primăria şi Consiliul Local al Municipiului Sebeş, Centrul Cultural „Lucian Blaga” – doresc să transmită sincere mulţumiri tuturor partenerilor şi colaboratorilor – Poliției Locale a Municipiului Sebeș și Serviciului Public Administrarea Patrimoniului Sebeș- care şi-au adus contribuţia la acest eveniment. Dar mai ales, mulțumim comunităţii locale care s-a dovedit solidară cu valorile şi tradiţiile locale, dând un mesaj de susţinere şi de încredere în resursele pe care Sebeşul le are. (Biroul de presă al Primăriei Sebeș)

[nggallery id=4973]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult