Curier Județean

FOTO| Sebeș: 900 de seniori au participat la evenimentul de socializare organizat de municipalitate

Ioana Oprean

Publicat

în

Sebeș: 900 de seniori au participat la evenimentul de socializare organizat de municipalitate

Pentru a marca Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, municipalitatea din Sebeș a organizat, în data de 27 septembrie 2023, un eveniment de socializare la care au participat nu mai puțin de 900 de seniori din Sebeș. Programul cultural-artistic pregătit de Centrul Cultural „Lucian Blaga” din Sebeș a inclus o mică expoziție de tablouri cu care au fost întâmpinați sărbătoriții, recitaluri de muzică ușoară și folclor, toate reunite sub genericul: „O crizantemă pentru vârsta a treia”. Invitatul special al serii a fost cantautorul Cătălin Crișan, câștigătorul festivalului de la Mamaia din anul 1987, compozitor a peste 500 de piese muzicale recunoscute și apreciate de publicul din România. Au susținut, de asemenea, recitaluri: Alexandra Pamfilie și Alfred Dahinten (aranjament muzical Adrian Pamfilie), Alina Andrei și Maria Dan Păucean. Momentele de folclor au fost animate de ansamblul de dansuri populare „Dorul Munților” din Săsciori, coordonat de Vasile Petrișor.

„O crizantemă pentru vârsta a treia este evenimentul prin care ne-am sărbătorit seniorii și am încercat să le transmitem un mesaj cald, să îi asigurăm de prețuirea de care se bucură din partea comunității locale. Părinții și bunicii noștri sunt alături de noi atunci când ne îndreptăm sufletul spre dânșii în căutarea unui sfat sau a unui gând bun. Sunt oamenii care au muncit pentru a construi ceea ce noi avem astăzi, cei care au sacrificat multe, în special în vremea regimului comunist, pentru a construi orașul în care noi trăim, pentru a ne trimite la școli unde să ne formăm ca profesioniști pentru o viață mai bună. Atât de multă bucurie le oferim, prin aceste întâlniri de socializare, seniorilor noștri, care știu să aprecieze acele câteva ore și să le facă plăcute alături de prieteni, de cunoscuți! Sunt o sursă de energie și de voie bună! Dar sunt și foarte buni sfătuitori în soluții pentru problemele orașului. Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice se sărbătorește de 32 de ani, pe întreaga planetă, în prima zi a lunii octombrie, tocmai pentru a conștientiza rolul și importanța seniorilor în comunitate, dar și nevoia lor de a beneficia de o viață activă, de a rămâne utili societății. La mulți ani, cu sănătate, tuturor seniorilor!” a transmis Dorin Nistor, primarul Municipiului Sebeș.

Vă reamintim că Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice este sărbătorită în fiecare an în data de 1 octombrie, din 1991. Această dată a fost stabilită în 14 decembrie 1990 de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite (ONU), în baza Rezoluției nr. 45/106. La nivel internațional, se dorește creșterea nivelului de conștientizare și de empatie cu privire la calitatea vieții persoanelor de vârsta a treia.

Evenimentul de la Sebeș a fost organizat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Direcția Generală de Asistență Socială Sebeș și Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș. Înscrierile s-au efectuat în baza unor anunțuri publice. La eveniment au participat bunicii găzduiți de Căminul pentru Persoane Vârstnice Sebeș, au fost invitate și cele 63 de cupluri din Sebeș care au fost premiate în acest an pentru aniversarea a 50 de ani de căsătorie, seniorii care activează în centrele de zi ale serviciilor sociale locale, membrii Asociației Pensionarilor din Sebeș.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult