FOTO: „Seara Campioanelor” 2017 în „Mica Romă”! Volei Alba Blaj, câştigătoarea eventului naţional, ovaţionată de fanii blăjeni
Volei Alba Blaj a celebrat în stil de mare echipă performanţa istorică realizată în această stagiune, când în „Mica Romă” au ajuns campionatul şi Cupa României, „Seara Campioanelor” având şi un moment special şi emoţionant, acela când Darko Zakoc şi Adina Salaoru au devenit cetăţeni de onoare ai Blajului. 
Aproximativ 2000 de blăjeni (10 la sută din populaţia municipiului au fost prezenţi), marţi seara, în Parcul Avram Iancu, la „Seara Campioanelor”, moment de suflet în care s-a sărbătorit eventul cucerit de Volei Alba Blaj, în ediţia 2016-2017, când echipa condusă de Darko Zakoc a câştigat pentru a treia oară campionatul şi, în premieră, Cupa României.
Seara de vis a început cu concertul oferit de Nicoleta Oancea & Band, în timp ce suporterilor prezenţi le-au fost oferite poze cu Volei Alba Alba Blaj, cu autografele campioanelor. Echipa de aur a ajuns în Parcul “Avram Iancu” ca o adevărată campioană, cu autocarul personalizat, drumul spre tribună fiind parcurs în aplauzele spectatorilor, care le-au întâmpinat cu ovaţii pe jucătoarele lui Darko Zakoc, în frunte cu Adina Salaoru şi Nneka Onyejekwe, ce au prezentat ambele trofee. Până la urcarea pe scenă, fetele s-au bucurat în rândul spectatorilor, la un moment dat încingându-se o horă.
*Momentul culminant, prezentarea campioanelor!
Darko Zakoc a fost cel mai aclamat om al serii, antrenorul sârb fiind ovaţionat la scenă deschisă, în acordurile cunoscutului hit al trupei Queen, „We are the champions”. Prezentarea campioanelor a încins atmosfera, absentând numai Ana Ant
onijevic, revenită la Volero Zurich. Pătrunderea pe scenă a lotului de jucătoare şi a staff-ului tehnic a durat aproximativ 45 de minute, din tribune scandându-se în repetate rânduri “campionii, campionii”. Preşedintele Sergiu Ştefănescu a oferit alte clipe unice, mulţumindu-le jucătoarelor şi antrenorilor în limbi diferite, după naţionalitate celor către care s-au îndreptat mesajele de felicitare. “Vă mulţumim că aţi venit în număr atât de mare ca să îi vedeţi pe eroii Blajului, pe cei ce ne-au oferit atâtea clipe magice”, a spus Ştefănescu. “Toate cele trei titluri sunt importante, au valoare în felul lor, alte bucurii, altă fericire, alte emoţii, dar fiecare este important în parte”, a transmis căpitanul Adina Salaoru, o altă “vedetă” a serii, alături de Darko Zakoc.
*”Vrem să rămânem primii”
Darko Zakoc, omul-trofeul, ajuns la al 18-lea campionat câştigat în carieră a transmis un mesaj emoţionat, dar în acelaşi timp tranşant. “Performanţele adevărate nu se pot face fără oameni mari, aceştia sunt Ion Dumitrel şi Gheor
ghe Rotar! Susţineţi această echipă, Blajul este capitala voleiului românesc!”, a spus Zakoc, adresându-se celor prezenţi, înainte ca Ion Dumitrel şi Gheorghe Rotar să se alăture, pe scenă, echipierelor şi antrenorilor Volei Alba Blaj. “Ne-am dorit să fim primii şi aşa vom rămâne, primii! Ne-am propus performanţe, le-am realizat, felicitări Gigi (n.r. – Rotar), felicitări Darko! Mulţumesc tuturor celor din Blaj, unde este cel mai minunat public din România iubitor de volei”, a transmis preşedintele Consiliului Judeţean Alba. “Vom rămâne aceiaşi luptători, oraşul acesta merită performanţă. Acest club este un fenomen în voleiul românesc! Adina Salaoru şi Darko Zakoc, doi dintre cei mai importanţi şi longevivi oemeni de la Volei Alba Blaj au făcut extraordinar de mult pentru imaginea Blajului”, a spus Gheorghe Rotar, înainte de a înmâna diplomele de cetăţeni de onoare, acesta aruncând mănuşa, pe un ton de glumă şi către alte jucătoare, pentru a ajunge şi ele la al treilea titlu cu Blajul, caz în care vor deveni cetăţeni de onoare.
Superbul foc de artificii a tras cortina peste un eveniment remarcabil, de suflet, ce a pus punct unei stagiuni de vis pentru Volei Alba Blaj, un club istoric pentru sportul din Alba! Viitorul… o nouă ştachetă, atacarea unui nou titlu de campioană, un obiectiv firesc în “Mica Romă”!
[nggallery id=3871]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]









