Curier Județean

FOTO/ ”Scutul pădurii” în Alba: Peste 3.600 de metri cubi de material lemnos confiscaţi de polițiști, în ultimele 3 luni

Ioana Oprean

Publicat

în

Poliţiştii din judeţul Alba au continuat acţiunile pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice. În ultimele 3 luni au fost făcute 1.639 de controale, aplicate 1.313 sancţiuni contravenţionale şi confiscată cantitatea de 3.691 metri cubi material lemnos.

În perioada august-octombrie 2016, poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba împreună cu reprezentanții Gărzii Forestiere Cluj, ai Direcţie Silvice Alba şi ai Inspectoratului Judeţean de Jandarmi au intensificat acţiunile ce au avut ca scop prevenirea şi combaterea delictelor silvice. S-a urmărit respectarea legalităţii exploatării fondul forestier, verificarea legalităţii în care se efectuează transportul, depozitarea şi valorificarea materialului lemnos dar şi respectarea legislaţiei referitoare la protecţia mediului înconjurător, exportul de material lemnos şi asigurarea unor condiții de piață corecte.

În această perioadă au fost organizate 1.547 de controale pe drumurile publice, 48 în fondurile forestiere şi 44 la locuri de depozitare sau comercializare a materialului lemnos, fiind verificate 2.851 de mijloace de transport.

14111792_1153836254686997_800810502_nÎn urma controalelor, au fost constatate 81 de infracțiuni, din care 54 la Legea nr. 46/2008 – Codul Silvic și au fost aplicate 120 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 224.200 lei la Legea 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice. Alte 1.190 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 319.960 lei, au fost aplicate la alte acte normative.

Ca urmare a măsurilor de sancționare contravențională aplicate și a constatărilor de fapte penale, polițiști împreună cu reprezentanții Direcţiei Silvice Alba, ai Gărzii Forestiere Cluj şi ai Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Alba au confiscat 3.691 metri cubi de material lemnos, din care 2.682 faptic, iar 1.009 valoric.

Acţiunile de protejare a fondului forestier vor continua.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba aminteşte faptul că prin Ordonanţa de Urgenţă nr. 51 din 14 septembrie 2016, a fost modificată şi completată Legea 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice.

Potrivit noilor reglementări, complementar sancţiunii contravenţionale aplicate, bunurilor destinate, folosite sau rezultate din săvârşirea contravenţiei silvice, sunt indisponibilizate în vederea confiscării.

De la data intrării în vigoare a noilor prevederi, poliţiştii din Alba au indisponibilizat, în vederea confiscării, 3 autospeciale folosite la transport ilegal de material lemnos şi un atelaj hipo.

[nggallery id=2995]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 –  Averse […]

Citește mai mult

Curier Județean

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]

Citește mai mult