FOTO: sărbătoare la CSU Alba Iulia! Baschetbalistele conduse de Miroslav Popov sunt în finala campionatului
CSU Alba Iulia s-a impus autoritar în semifinala campionatului cu Olimpia Brașov și pentru prima dată în istoria clubului va juca în finala mare a întrecerii naționale de baschet feminin, în cursa spre medaliile de aur stând rivala Sepsi Sf. Gheorghe.
În numai 7 zile, universitarele au cucerit Liga Europei Centrale și au izbutit să spargă barierele performanței interne, după ce în ultimii ani, mereu s-au împiedicat în penultimul act.
În 6 februarie, la Brașov, oponenta din finală a administrat trupei lui Popov ultimul eșec, în semifinalele Cupei moment în care corabia părea că se scufundă, însă, miraculos, universitarele și-au revenit din pumni și au început ascensiunea. Mai este un hop până la vârful suprem…
Echipa din Cetatea Marii Uniri a trăit clipe de bucurie, succesul categoric de astăzi aducând multă satisfacție pentru apropiații baschetului albaiulian, calificarea producându-se tocmai de aniversarea uneia dintre cele mai bune jucătoare, Branika Hadzovic, ce a împlinit astăzi 35 de ani.
*Popov: „În finală vrem să producem surpriza”
„Este o victorie mare, fetele au luptat extraordinar, au jucat și cu inima. Mulțumesc staff-ului, jucătoarelor, spectatorilor minunați și conducerii administrative. Sunt fericit, avem șansa să obținem al doilea trofeu în acest sezon. Sepsi este o echipă foarte bună, dar noi încercăm să jucăm cel mai bun baschet posibil și să oferim surpriza”, a spus antrenorul Miroslav Popov.
*Daniel Breaz: „Suntem încrezători că putem câștiga campionatul”
„CSU a realizat, prin calificarea în finala mare, cel mai important rezultat pe plan intern în baschetul feminin, de până acum, din istoria clubului. Prin ceea ce a reușit, această echipă a adus cinste Universității «1 Decembrie 1918» și orașului nostru. În finală este posibil orice și suntem încrezători că putem câștiga campionatul„, a declarat rectorul Daniel Breaz.
*Bogdan Duma: „Fetele au dovedit caracter, iar publicul a fost extraordinar”
„Fetele au dovedit caracter, au repurtat două victorii de senzație, aceasta de acasă fiind una de senzație. În finala plecăm cu șansa a doua, dar la forma în care ne prezentăm, se poate întâmpla orice. Merită aprecieri publicul, unul extraordinar, care ne-a încurajat într-un mod deosebit și ne-a purtat spre un rezultat mare”, a comentat președintele Bogdan Duma.
[nggallery id=1788]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








