FOTO: Romică David şi Silviu Turuş (Performanţa Ighiu) – marcatori de temut în Liga a IV-a şi golgheteri mai buni decât 14 echipe!
Liderul Ligii a IV-a Alba, Performanţa Ighiu se mândreşte cu apetitul ofensiv de invidiat în actuala stagiune.
Aflată la egalitate în fruntea ierarhiei cu Mureşul Vinţu de Jos, echipa condusă de Adorian Himcinschi a marcat 104 goluri în aceste 25 de etape (o medie remarcabilă de 4,16 goluri/ meci), având în acest moment primii doi jucători în clasamentul golgheterilor: Romică David – cu 31 de reuşite (17 în retur), urmat de coechipierul său Silviu Turuş – 28 de reuşite (13 în primăvară), un cuplu letal pentru defensivele judeţului.
*Împreună au 59 de goluri, mai mult decât alte 14 formaţii
Dintre cele 15 echipe ce alcătuiesc al 4-lea eşalon fotbalistic al judeţului Alba (am inclus aici şi pe retrasa CSO Cugir), Olimpia Aiud, cu 70 de goluri, este singura formaţie ce-i depăşeşte la capitolul eficacitate pe cei doi atacanţi, colegi în avanposturile Performanţei din intersezon. Romică David (26 de ani) şi Silviu Turuş (28 de ani) au cumulat până în prezent 59 de goluri. Vârfurile Ighiului au strâns 56 la sută din reuşitele Performanţei şi depăşeşc la acest capitol majoritatea formaţiilor din Liga a IV-a!
*R. David – golgheter de trei ori consecutiv!
Următorul în clasamentul marcatorilor este aiudeanul Val. Drăgan (Olimpia) – cu 27 de goluri şi apoi, la mare distanţă vine Robert Morar, un alt jucător de la Performanţa – cu 17 reuşite. Ca şi comparaţie, pentru contracandidata Mureşul Vinţu principalii realizatori sunt M. Cristea – 14 goluri, Iuoraş – 12 (plecat în iarnă) şi P. Muntean – 10.
La concurenţă cu colegul său Silviu Turuş, Romică David se îndreaptă spre al 4-lea titlu consecutiv de golgheter al Ligii a IV-a. Marcator prin definiţie, vârful de atac a răvăşit defensivele adverse în ultimele trei ediţii în Liga a IV-a.
În stagiunea trecută, fostul jucător de la Cuprirom Abrud, ce a fost selecţionat şi în echipa naţională a României la fotbal amatori a înscris 20 de goluri în prima parte a campionatului pentru moţi (în 12 meciuri) şi apoi a plecat în Austria în ligile inferioare.
În precentele două ediţii de campionat, R. David a fost de fiecare dată golgheterul campionatului, în 2012-2013 cu 23 de goluri (la egalitate cu Şuteu – CSO Cugir), respectiv în 2011-2012, când a punctat de 32 de ori. Transferat în iarnă de Performanţa, R. David a strâns peste 100 de goluri marcate în ultimele 4 sezoane în arealul judeţului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








