FOTO, România – Polonia 0-3 (0-1) | Umilință, Daum, petarde și o nouă calificare ratată!
România a pierdut acasă, pe „Arena Națională”, într-un mod umilitor, scor 0-3 (0-1), în preliminariile Campionatului Mondial, întâiul eșec în mandatul lui Daum, meciul fiind marcat de numeroase incidente în tribune.
O cruntă deziluzie a fost echipa națională a României, într-un meci considerat capital, o umilință venită din partea unui adversar superior, ce ne-a pus la colț, tocmai de ziua națională a Poloniei. Practic prima noastră reprezentativă nu a existat pe teren, rezultând o deziluzie majoră, carea aratp cât de jos am putut ajunge, chiar și cu „experimentul” Daum pe banca tehnică, o mutare ratată.
În fața a aproximativ 50.000 de spectatori, România și-a diminuat drastic șansele de calificare, arătându-și limitele din plin, în fața unui adversar cu adevărat de clasă. „Tricolori” pot să-și ia „adio” de la calificarea la Mondiale, ratând o nouă campanie de calificare, deși suntem abia la mijlocul preliminariilor. Abia pe locul 4 în grupă, după 4 jocuri, cu 5 puncte, în vreme ce Polonia, liderul are 10 și ne-a servit o lecție de fotbal, naționala lui Daum este scoasă din calcule. Și se pune întrebarea, ce rost a avut aducerea unui selecționer străin??? Pentru că vom bifa 20 de ani de la ultimul Mondial unde am fost prezenți!
Grosicki, minutul 11, a marcat primul gol al întâlnirii, după o fază spectacol a jucătorului polonez, plecat de la centrul terenului, într-o cursă extraordinară, finalizată cu un șut sub bară, în fața unei defensive neputincioase. În minutul 81, Lewandowkski s-a răzbunat, a majorat scorul, iar vedeta Poloniei a parafat rezultatul final, marcând în minutul 90+1, dintr-un penalty!
*Stanciu titular, Gicu nu a prins lotul
Dintre cei doi uniriști, Nicolae Stanciu a fost folosit din primul minut de către Daum, dar n-a izbutit o partidă strălucită, fiind înlocuit de Keseru în minutul 83. În schimb, Gicu Grozav nu a fost inclus în efectivul pentru acest joc
*Incidente în tribune, meciul întrerupt în două rânduri!
Stârniți de scandările fanilor polonezi, „Ria, Ria, Hungaria”, manifestări ostentative și provocatoare, suporterii români din peluza respectivă, susținători ai „câinilor roșii”, au reacționat violent. Fanii au arunată cu torţe şi petarde unii în alţii, oaspeţii au încercat chiar să intre peste sectorul în care se găseau suporterii dinamovişti, iar totul a degenerat într-un scandal monstru, iar Jandarmeria a intervenit cu gaze lacrimogene pentru a aplana conflictul. Cu puțin înainte de pauză au ieșit la rampă, negativ și suporterii giuleșteni, un nou scandal, care a dus la întreruperea întânirii. Cu siguranță, partida cu Danemarca se va juca fără spectatori.
*Lewandowkski, prăbușit pe gazon!
După pauză, incidentele au continuat, iar în minutl 54, fanii români din spatele porţii lui Fabianski au aruncat cu o petardă în teren, care a explodat lângă Lewandowkski, care se prăbuşeşte imediat pe teren. Meciul a fost oprit din nou, timp de câteva minute, punându-se chiar problema întreruperii meciului.
Tătăruşanu – Benzar, Chiricheş, Dr. Grigore, Toşca – Hoban (Prepeliţă 46) – A. Popa (Fl. Andone 46), R. Marin, N. Stanciu (83, Keseru), Chipciu – Bogdan Stancu,
Foto: Lucian DANCIU
[nggallery id=2962]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








