FOTO: Rezultate de excepție ale fotbaliștilor de la Școala Gimnazială nr. 3 Cugir, la ”Cupa Tymbark” – Reșița 2017
În organizarea Ministerului Educației Naționale, Federației Române de Fotbal și a ,,Tymbark Maxpex România”, la Reșița s-au desfășurat recent întrecerile la fotbal destinate juniorilor U 8 și U 10 dotate cu ,,Cupa TymbarK”.
Au fost prezente echipe de copii din județele: Arad, Timiș, Caraș Severin, Mehedinți, Hunedoara și Alba. Județul alba a fost reprezentat de Școala Gimnazială nr. 3 Cugir, care s-a prezentat la concurs cu o echipă cat. U 8(clasele 02) și o echipă cat. U 10(clasele 3 – 4), formații pregătite de profesorii Cătălin Pașcanu și Ioan Bașca. Evidențiind o foarte bună pregătire fizică și tactică, precum și o ambiție deosebită echipele amintitei școli cugirene au obținut rezultate peste așteptări. Cu atât mai mult cu cât au avut adversari proveniți din școli cu profil sportiv. La U 8, echipa cugireană a obținut locul I, cel mai bun jucător al competiției fiind desemnat Pahone Philip.
Au evoluat la această categorie: Herlea Ianis, Cristea Erik, Negrea Tudor, Pahone Philip, Andriuc Ciprian, Cuțitei Paul, Dima Dan, Ștefan Adrian, Roșiu Andrei, Ciorbea Robert. La categoria U 10, fotbaliștii cugireni au urcat pe treapta a III-a a podiumului, rezultat la care și-au adus contribuția: Itu Sebastian, Mureșan Matei, Pleșa Adrian, Ileasă Robert, Adam Raini, Cristea Gabriel, Ungur Bogdan, Dușa David, Mizgai Sergiu, Șoit Andrei.
,,Participarea la acestă competiție a fost posibilă și datorită sprijinului financiar acordat de conducerea școlii, reprezentată de director Stela Țârlea”, a declarat profesorul Ioan Bașca. La rândul său, prof. Cătălin Pașcanu a dorit să remarce prestația deosebită a celor 2 echipe în condițiile în care toate formațiile participante au dovedit o înaltă pregătire fotbalistică. ,,Elevii cugireni s-au remarcat prin spiritul de echipă dovedind disciplina de joc, dorința de victorie, spiritul de luptă sportivă, fapt remarcat și de reprezentanții celorlalte echipe. De asemenea, s-au evidențiat și prin comportamentul civilizat și fair play”, a afirmat Pașcanu.
Referindu-se la organizarea competiției, prof. Ioan Bașca a dorit să remarce buna preocupare a gazdelor în asigurarea condițiilor bune de cazare și hrană, bunăvoința și disponibilitatea de dialog și sprijin deosebit de organizare pentru care merită felicitări! ,,Cunoscând obiectivele administrației publice locale Cugir, sperăm că nu peste multă vreme și Cugirul să poată organiza un astfel de turneu”, a afirmat Bașca.
Cei doi profesori antrenori au dorit să mulțumească părinților care au însoțit cele două echipe și care au asigurat sprijinul lor atât pentru antrenori cât și pentru cele două echipe participante.
Constantin PREDESCU
[nggallery id=3775]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]









