Curier Județean

FOTO. Revoluția din Decembrie 1989 celebrată la Cugir. Slujbe religioase și depuneri de coronae, la troița din fața Primariei și la sediul Poliției orașului Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

Prea puțini revoluționari și tot atât de mic numărul de localnici prezenți la comemorarea eroilor Revoluției din Decembrie 1989, desfășurată joi, la Cugir. Ceremoniile consecrate acestui eveniment au cuprins ca în fiecare an două momente:

Primul s-a petrecut în curtea sediului Poliției orașului Cugir, începând cu ora 12,00, locul unde în urmă cu 28 de ani, au fost uciși în mod barbar, comandantul Miliției de atunci, căpitanul Valentin Pop și subofițerul Ilie Staicu. În memoria celor doi foști lucrători ai Ministerului de Interne au avut loc un parastas de pomenire oficiat de preotul paroh părintele Pintea Dumitrean și depuneri de coronae la crucea situată în curtea instituției, eveniment emoționant la care au luat parte oficialități locale, reprezentanți ai revoluționarilor, ai IPJ Alba, ai Jandarmeriei Alba, ai partidelor politice, lucrători ai Poliției Cugir și ai Jandarmeriei orașului Cugir, precum și membri ai ai familiilor celor care au pierit în timpul tragicelor evenimente din seara zilei de 21 Decembrie 1989.

Cel de-al doilea moment s-a consumat începând cu ora 14,00, la troița din fața Primăriei Cugir, acesta fiind deschis prin intonarea Imnului Național al României, de către tânara fanfară a Casei de Cultură, după care, au fost depuse coroane de flori din partea: Consiliului Județean Alba, Asociației de Revoluționari „21 Decembrie 1989” Cugir, Primăriei și Consiliului Local Cugir, precum și a formațiunilor politice din orașul Cugir, PSD, PNL, ALDE, Asocia PRO Cugir și CARP Cugir. Manifestarea a fost urmată de o slujbă de pomenire a eroilor martiri oficiată de preotul greco-catolic părintele paroh Viorel Codrea.

Au asistat la slujbele religioase și au depus coroane de flori: reprezentanții Consiliul Județean Alba (Ioan Dumitrel – președinte, consilierii județeni Cătălin Comșa și Dan Cherecheș), Comisarul șef Ioan Sorin Cioancă – șefului IPJ Alba, Adrian Popa – inspector principal de poliție – comandantul Poliției orașului Cugir, Cornel Murg – director cabinet Cancelaria Instituției Prefectului Alba, primarul și viceprimarul Cugirului, Adrian Teban, respectiv Călin Furdui, directorii generali ai societăților de armament și muniție, Uzina Mecanică și Fabrica de Arme Cugir, Mircea Trifan, respectiv Nicolae Mihăilesc, Aurel Voicu președintele Asociației Pro Cugir, președintele Societății Culturale ,,Vinereana” – Dorin David, Liviu Bulzan și Ioan Cristea – Asociația 21 Decembrie 1989 Cugir.

Au mai depus coroane: reprezentanți ai formațiuniolor politice, PSD, PNL și ALDE Cugir, precum și ai grupei de jandarmi din Cugir. (C.P.)

[nggallery id=5052]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT în Vințu de Jos: Femeie de 53 de ani, aflată pe bicicletă, lovită de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Vințu de Jos: Femeie de 53 de ani, aflată pe bicicletă, lovită de o mașină Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 09.30, Poliția Municipiului Alba Iulia a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Gării din localitatea Vințu de Jos, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cum s-a produs accidentul de la intersecția B-dului 1 Decembrie 1918 cu strada Vasile Goldiș din Alba Iulia: Bărbat de 57 de ani, din Lupșa, care împingea un cărucior în care se afla fiul său minor, lovit de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum s-a produs accidentul de la intersecția B-dului 1 Decembrie 1918 cu strada Vasile Goldiș din Alba Iulia: Bărbat de 57 de ani, din Lupșa, care împingea un cărucior în care se afla fiul său minor, lovit de o mașină Inspectoratul de Poliție Județean Alba a făcut precizări cu privire la accidentul produs la la […]

Citește mai mult

Curier Județean

2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA

Ioana Oprean

Publicat

în

Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]

Citește mai mult