FOTO: PROTEST de amploare la SEBEȘ împotriva POLUĂRII. Peste 1500 de persoane au mărșăluit prin tot orașul
Cel mai mare marș de protest organizat vreodată în județul Alba s-a desfășurat duminică în municipiul Sebeș.
Peste 1500 de localnici din Sebeș și Alba Iulia au participat, începând cu ora 14.00, la marșul de protest „Opriți poluarea în Sebeș!“, organizat de Grupul de Iniţiativa Civică.
„Înarmați” cu banere și pancarte cu mesaje precum “Kronospane nu uita, Sebesul nu te mai vrea!” și scandând sloganuri ca “Solidaritate!”, “Dacă vă pasă ieșiți din casă!” “Uniți, salvăm toată România!”protestarii au pornit marșul din fața Primăriei Sebeș și, după ce au parcurs tot centrul orașului s-au adunat în fața fabricii Kronospan.
Pașnic și civilizat! Așa poate fi descris evenimentul, care pentru buna desfășurare s-a bucurat de sprijinul Jandarmeriei.
Din partea organizatorilor mitingului au luat cuvântul Any Ștefan, președintele ONG-ului Prima Natura din Sebeș dar și Mircea Matei și Ioan Căldare, doi vechi luptători împotriva poluării din Sebeș.
Singura oficialitate prezentă la eveniment a fost consilierul local al municipiului Sebeș din partea PDL, Dorin Nistor.
Reprezentanții Grupului de Iniţiativa Civică Sebeș au anunțat că au contestat în instanță autorizația de mediu pentru fabriica de formaldehidă cu o capacitate de 60000 de tone de formaldehidă pe an, eliberat de instituție în datat de 2 decembrie 2014.
Potrivit organizatorilor, campania „Opriți poluarea în Sebeș!“ nu este împotriva investitorilor. Acțiunea a fost iniţiată de către locuitorii oraşului organizaţi în Grupul de Iniţiativă Civică Sebeș, grup înfiinţat ca urmare a deciziilor favorabile din partea APM pentru S.C. Kronospan S.A. de a deschide o nouă instalație de formaldehidă cu o capacitate de 60.000T/an.
Aceștia solicită autorităţilor să ia măsuri urgente în vederea stopării poluării oraşului Sebeş şi să interzică continuarea activităţii principalului poluator S.C Kronospan S.A. atâta timp cât, din câte susţin protestatarii, firma nu ar respecta cu strictețe normele europene de protecția mediului.
Grupul de Iniţiativa Civică Sebeș a anunțat de asemenea că astfel de proteste vor fi organizate în viitor, în fiecare duminică, până ce autoritățile vor oferi răspunsuri solicitărilor lor.
B.P.
[nggallery id=2883]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]
FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026
Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]








