FOTO: PROTEST de amploare la SEBEȘ împotriva POLUĂRII. Peste 1500 de persoane au mărșăluit prin tot orașul
Cel mai mare marș de protest organizat vreodată în județul Alba s-a desfășurat duminică în municipiul Sebeș.
Peste 1500 de localnici din Sebeș și Alba Iulia au participat, începând cu ora 14.00, la marșul de protest „Opriți poluarea în Sebeș!“, organizat de Grupul de Iniţiativa Civică.
„Înarmați” cu banere și pancarte cu mesaje precum “Kronospane nu uita, Sebesul nu te mai vrea!” și scandând sloganuri ca “Solidaritate!”, “Dacă vă pasă ieșiți din casă!” “Uniți, salvăm toată România!”protestarii au pornit marșul din fața Primăriei Sebeș și, după ce au parcurs tot centrul orașului s-au adunat în fața fabricii Kronospan.
Pașnic și civilizat! Așa poate fi descris evenimentul, care pentru buna desfășurare s-a bucurat de sprijinul Jandarmeriei.
Din partea organizatorilor mitingului au luat cuvântul Any Ștefan, președintele ONG-ului Prima Natura din Sebeș dar și Mircea Matei și Ioan Căldare, doi vechi luptători împotriva poluării din Sebeș.
Singura oficialitate prezentă la eveniment a fost consilierul local al municipiului Sebeș din partea PDL, Dorin Nistor.
Reprezentanții Grupului de Iniţiativa Civică Sebeș au anunțat că au contestat în instanță autorizația de mediu pentru fabriica de formaldehidă cu o capacitate de 60000 de tone de formaldehidă pe an, eliberat de instituție în datat de 2 decembrie 2014.
Potrivit organizatorilor, campania „Opriți poluarea în Sebeș!“ nu este împotriva investitorilor. Acțiunea a fost iniţiată de către locuitorii oraşului organizaţi în Grupul de Iniţiativă Civică Sebeș, grup înfiinţat ca urmare a deciziilor favorabile din partea APM pentru S.C. Kronospan S.A. de a deschide o nouă instalație de formaldehidă cu o capacitate de 60.000T/an.
Aceștia solicită autorităţilor să ia măsuri urgente în vederea stopării poluării oraşului Sebeş şi să interzică continuarea activităţii principalului poluator S.C Kronospan S.A. atâta timp cât, din câte susţin protestatarii, firma nu ar respecta cu strictețe normele europene de protecția mediului.
Grupul de Iniţiativa Civică Sebeș a anunțat de asemenea că astfel de proteste vor fi organizate în viitor, în fiecare duminică, până ce autoritățile vor oferi răspunsuri solicitărilor lor.
B.P.
[nggallery id=2883]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]









