FOTO: Proiectul informativ preventiv ”În siguranţă, alături de jandarmi!” a ajuns în municipiul Sebeş
Elevii de la două unităţi şcolare de prestigiu din Sebeș au fost miercuri, 30 septembrie, gazdele echipei mixte formate din reprezentanţi ai partenerilor care derulează campania ”În siguranţă, alături de jandarmi!” şi au aflat de la aceştia ce înseamnă violenţa în şcoală şi cum poate fi prevenit acest fenomen.
Activitatea s-a adresat unui număr de aproximativ 120 de elevi şi s-a desfăşurat în sala multimedia a Colegiul Naţional „Lucian Blaga” . Elevilor de la acest colegiu li s-au alăturat cei de la Liceul cu Program Sportiv Sebeş şi, împreună, au aflat ce rol au instituţiile asociate în proiect pentru asigurarea unui climat stabil de ordine şi linişte publică şi care le este capacitatea de a interveni ori de câte ori acesta este grav afectat.
Acţiunea s-a desfăşurat într-un mod interactiv, fiind adresate numeroase întrebări, fapt care ne îndreptăţeşte să credem că subiectele aduse în discuţie au fost de interes atât pentru elevi cât şi pentru personalul didactic. Cu acest prilej, copiii şi îndrumătorii acestora au putut afla care sunt faptele de natură contravenţională şi penală frecvent întâlnite în mediul şcolar şi care sunt sancţiunile legale prevăzute pentru acestea în cazul minorilor. Surpriza pregătită de organizatori celor prezenţi s-a concretizat în invitarea unui “mascat”, care, spre încântarea acestora, le-a arătat echipamentul pe care-l poartă pe timpul executării unor misiuni cu grad ridicat de risc.
“Elevii Colegiului Național “Lucian Blaga” din Sebeș și corpul profesoral se simt în siguranță și datorită implicării active a Jandarmeriei Alba, care contribuie eficient la asigurarea bunului mers al activității educaționale. Activitatea promovată de către jandarmerie dezvoltă, în cadrul colectivului elevilor, o asumare a responsabilității pentru propriul comportament în raport cu ceilalți. Printr-o atitudine promptă și edificatoare, astazi jandarmii au oferit elevilor un model de comportament, conferindu-le exemple prin care orice situație conflictuală se poate ameliora prin respingerea violenței și apelarea la comunicare. În urma acestor activități, noi, toți am învățat că prin promptitudine, responsabilitate și comunicare, orice instituție poate să-și desfășoare programul în condiții optime ” a declarat la sfârşitul întâlnirii Domnul Eugen Bobar – directorul unităţii de învăţământ.
Următoarea acţiune din cadrul campaniei se va desfăşura joi, 8 octombrie a.c., în oraşul Câmpeni şi va fi adresată elevilor şi personalului didactic de la trei unităţi şcolare din localitate. (Z.U.)
[nggallery id=1057]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









