FOTO: Primul DOG PARK din Alba Iulia se va deschide în această lună. Amenajarea este în curs de finalizare
Primăria Alba Iulia a amenajat un parc pentru câinii de companie unde patrupedele se vor putea juca în voie, supravegheate de stăpâni. Mai mult, aceștia au la dispoziție elemente de mobilier urban special construite pentru dresaj și dezvoltarea armonioasă a animalului.
Potrivit reprezentantului municipalității, a mai rămas doar de întocmit regulamentul de utilizare a spațiului, care va fi afișat în incintă, astfel încât să poată fi citit și respectat de proprietarii de câini, iar parcul va fi deschis oficial în această lună.
”Ca urmare a creșterii numărului de vizitatori înregistrați în ultimii ani, Alba Iulia a devenit un oraș din ce în ce mai aglomerat, mai ales în zona istorică, de promenadă. În același timp, legile și hotărârile Consiliului Local care se referă la plimbarea câinilor pe raza municipiului Alba Iulia sunt din ce în ce mai restrictive, nepermițând plimbarea câinilor fără lesă. În aceste condiții, municipalitatea are datoria să le ofere proprietarilor de câini locuri alternative în care aceștia își pot petrece timp de calitate cu animalele lor de companie.
Având în vedere numărul din ce în ce mai mare de animale de companie, în special câini, ce sunt deținute de albaiulieni, respectiv necesitatea de a asigura condițiile de mișcare a câinilor în condiții sigure pentru locuitorii municipiului este necesară amenajarea de Dog Park – parc destinat câinilor.
Este cunoscut că în prezent majoritatea câinilor de companie sunt plimbați în Cetatea Alba Carolina, iar în conformitate cu legislația în vigoare securitatea oamenilor se realizează prin utilizarea de lese și botnițe, în caz contrar proprietarii fiind pasibili de amenzi. Din păcate această situație nu asigură o dezvoltare și o stare normală pentru câini, producând frustrări și modificări comportamentale din cauza îngrădirii mișcării libere.
În același timp se pune problema resturilor biologice (dejecțiilor) care pot ajunge în contact cu persoanele care se plimbă prin Cetate sau chiar cu copiii care se joacă pe zonele verzi.
Pentru accesul în Dog Park se va aplica un regulament și au fost realizate dotări aferente acestei tip de funcționalități.
Este un spațiu împrejmuit, în care oamenii și câinii lor se pot juca și socializa off-leash (fără lesă)”, precizează reprezentantul administrației locale.
Dog Park este amplasat în apropiere de Hotel Cetate, lângă zidurile Cetății (foto) și are elemente de mobilier urban special construite pentru dresaj și dezvoltarea armonioasă a animalului, achiziționate din Germania.
Accesul câinilor va fi permis numai daca au carnet de sănătate cu vaccinurile la zi și sunt însoţiţi de persoane în vârstă de peste 18 ani. Totodată, câinii din rasele considerate, prin lege, periculoase, trebuie să aibă botniță. Nu în ultimul rând (și la fel de important), însoțitorii patrupedelor vor trebui să respecte normele de igienă.
[nggallery id=4800]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









