Ştirea zilei

FOTO: Primul DOG PARK din Alba Iulia se va deschide în această lună. Amenajarea este în curs de finalizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia a amenajat un parc pentru câinii de companie unde patrupedele se vor putea juca în voie, supravegheate de stăpâni. Mai mult, aceștia au la dispoziție elemente de mobilier urban special construite pentru dresaj și dezvoltarea armonioasă a animalului.

Potrivit reprezentantului municipalității, a mai rămas doar de întocmit regulamentul de utilizare a spațiului, care va fi afișat în incintă, astfel încât să poată fi citit și respectat de proprietarii de câini, iar parcul va fi deschis oficial în această lună.

”Ca urmare a creșterii numărului de vizitatori înregistrați în ultimii ani, Alba Iulia a devenit un oraș din ce în ce mai aglomerat, mai ales în zona istorică, de promenadă. În același timp, legile și hotărârile Consiliului Local care se referă la plimbarea câinilor pe raza municipiului Alba Iulia sunt din ce în ce mai restrictive, nepermițând plimbarea câinilor fără lesă. În aceste condiții, municipalitatea are datoria să le ofere proprietarilor de câini locuri alternative în care aceștia își pot petrece timp de calitate cu animalele lor de companie.

Având în vedere numărul din ce în ce mai mare de animale de companie, în special câini, ce sunt deținute de albaiulieni, respectiv necesitatea de a asigura condițiile de mișcare a câinilor în condiții sigure pentru locuitorii municipiului este necesară amenajarea de Dog Park – parc destinat câinilor.

Este cunoscut că în prezent majoritatea câinilor de companie sunt plimbați în Cetatea Alba Carolina, iar în conformitate cu legislația în vigoare securitatea oamenilor se realizează prin utilizarea de lese și botnițe, în caz contrar proprietarii fiind pasibili de amenzi. Din păcate această situație nu asigură o dezvoltare și o stare normală pentru câini, producând frustrări și modificări comportamentale din cauza îngrădirii mișcării libere.

În același timp se pune problema resturilor biologice (dejecțiilor) care pot ajunge în contact cu persoanele care se plimbă prin Cetate sau chiar cu copiii care se joacă pe zonele verzi.

Pentru accesul în Dog Park se va aplica un regulament și au fost realizate dotări aferente acestei tip de funcționalități.

Este un spațiu împrejmuit, în care oamenii și câinii lor se pot juca și socializa off-leash (fără lesă)”, precizează reprezentantul administrației locale.

Dog Park este amplasat în apropiere de Hotel Cetate, lângă zidurile Cetății (foto) și are elemente de mobilier urban special construite pentru dresaj și dezvoltarea armonioasă a animalului, achiziționate din Germania.
Accesul câinilor va fi permis numai daca au carnet de sănătate cu vaccinurile la zi și sunt însoţiţi de persoane în vârstă de peste 18 ani. Totodată, câinii din rasele considerate, prin lege, periculoase, trebuie să aibă botniță. Nu în ultimul rând (și la fel de important), însoțitorii patrupedelor vor trebui să respecte normele de igienă.

[nggallery id=4800]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C

Ioana Oprean

Publicat

în

Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”

Ioana Oprean

Publicat

în

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]

Citește mai mult