Curier Județean

FOTO| Primarul Dorin Nistor – Întâlniri de lucru cu miniștrii Mediului și Dezvoltării. Se anunță proiecte importante pentru Sebeș

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, s-a întâlnit miercuri, 29 ianuarie 2020, la București, cu Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Costel Alexe, în contextul în care Municipiul Sebeș a achiziționat, la finele anului trecut, un sistem automat de măsurare și monitorizare a calității aerului.

Solicitarea Municipiului Sebeș este una de sprijin pentru măsurarea calității aerului și implementarea de măsuri pentru îmbunătățirea calității mediului înconjurător pe raza administrativ-teritorială a Municipiului Sebeș. Răspunsul ministrului Costel Alexe a fost unul pozitiv, existând deplina deschidere în vederea realizării unui program comun și a unui parteneriat cu instituțiile subordonate Ministerului Mediului. S-a stabilit deja ca reprezentanți ai Primăriei Sebeș să se deplaseze la București pentru o cât mai bună colaborare.

“Îmi exprim speranța identificării și gestionării comune a unor soluții constructive, care să susțină cauza și interesele Municipiului Sebeș și care să își dovedească utilitatea și în alte zone ale României pentru îmbunătățirea calității mediului înconjurător ” a declarat primarul Dorin Nistor, care a înaintat o documentație amplă ministrului Costel Alexe, cuprinzând o serie de propuneri pentru un parteneriat cu Ministerul Mediului.

Din agenda primarului Dorin Nistor a făcut parte și o întâlnire cu Ministrul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, Ion Ștefan. În cadrul oficial, a fost semnat actul adițional la contractul de lucrări suplimentare necesare reabilitării și modernizării Școlii Gimnaziale din Răhău.

De asemenea, s-a discutat pe tema lansării recente a programului pilot finanțat din fonduri europene pentru extinderea rețelei de gaze din România. Ministrul Ion Ștefan a susținut că de această finanțare ar putea beneficia mai multe sute de localități: „Nu vorbim de o anumită zonă sau de un anumit județ. Vom extinde aceste rețele de gaze pe tot teritoriul României”. În plus, primarul Dorin Nistor a solicitat din nou sprijin financiar pentru construirea unui corp suplimentar la Spitalul Municipal din Sebeș.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs pe raza municipiului Alba […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]

Citește mai mult

Curier Județean

27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]

Citește mai mult