FOTO| Pregătiri pentru începerea anului școlar la Câmpeni: 60.000 de lei alocați pentru cumpărarea materialelor de igienizare și investiții de urgență
Pregătirile pentru începrea noului an școlar sunt în toi la Câmpeni: 60.000 de lei alocați pentru cumpărarea materialelor de igienizare și investiții de urgență.
Într-o postare pe pagina de facebook, primarul orașului Câmpeni, Ioan Călin Andreș, a anunțat că administrația locală a alocat suma de 60.000 de lei pentru cumpărarea materialelor de igienizare și investiții de urgență pentru întoarcerea la cursuri în siguranță a tutror celor implicați în procesul educativ. De asemenea, au fost achiziționate termoscannere pentru toate unitățile de învățământ din Câmpeni.
”Am înaintat o propunere consiliului local pentru a aloca cât mai repede bani pentru unitățile de învățământ din Câmpeni, astfel că a fost alocată suma de 600 de milioane lei vechi, bani care vor ajunge către Școala Gimnazială, Liceul Tehnologic Silvic, Colegiul „Avram-Iancu” și Grădinița cu program prelungit „PITICOT”.
Banii vor folosi atât pentru cumpărarea materialelor de igienizare cât și pentru alte investiții urgente de siguranță a tuturor celor implicați în procesul educativ.
Totodată, împreună cu echipa de consilieri PSD am strâns suma de 100 de milioane lei vechi și am cumpărat dezinfectanți și termoscannere pentru toate unitățile de învățământ din Câmpeni.
Toate școlile se află în acest moment într-un proces de stabilire a unor norme eficiente de protecție și protejare a dascălilor și elevilor. A fost în vizită și o echipă de la DSP Alba pentru a vedea cum se pregătește fiecare școală și care sunt scenariile pentru care a optat conducerea unităților de învățământ.
Să ne ajute Dumnezeu să nu avem probleme grave și să fim bine cu toții, să trecem peste toate încercările.
Siguranța tuturor implicați în procesul educativ este responsabilitatea autorităților locale și trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru ca toți să fie sănătoși.
Succes în noul an școlar! Cu Dumnezeu înainte!” , a scris edilul de la Câmpeni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Bărbat din Roșia de Secaș, REȚINUT de polițiști după ce a aruncat țigară aprinsă, într-o căpiță de fân, la Bistra: A ars un grajd și mai multe căpițe
Bărbat din Roșia de Secaș, REȚINUT de polițiști după ce a aruncat țigară aprinsă, într-o căpiță de fân, la Bistra: A ars un grajd și mai multe căpițe Un bărbat din Roșia de Secaș, a fost REȚINUT de polițiști după ce a aruncat țigară aprinsă, într-o căpiță de fân, la Bistra. A ars un grajd […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”