FOTO: “Poveste de iarnă” – un regal de muzică, dans şi poezie la Crăciunelu de Jos
La sfârșitul săptămânii trecute, locuitorii comunei Crăciunelu de Jos au fost martorii unui eveniment cu totul deosebit – un spectacol de iarnă de înaltă ţinută şi clasă care a impresionat auditoriul până la lacrimi.
Concertul s-a deschis cu piesa de factură clasică” Tatăl nostru” de Nicolae Bretan interpretată de mezzosoprana Alexia Trif, continuând cu un grupaj de colinde româneşti interpretate de grupul vocal-instrumental Allegrino. Magia dansului i-a adus la rampă pe dansatorii Alexandra Frăţilă şi Alexandru Mărginean care au prezentat momente pline de graţie. Atmosfera indusă de artiştii care au evoluat pe scenă a creat o emoţie plenară în rândurile spectatorilor. Melodii precum “Avenit iar Crăciunul”, “Sună clopoţeii lin”, “Amazing grace”, “Noapte de Crăciun”, “Once upon a december”, “Brăduţ iubit”, “Uite cum mai ninge-afară”, “Last Christmas”, “Copiii către Moş Crăciun”, “O seară frumoasă ca în poveşti”, “Iarna”, etc. au făcut deliciul iubitorilor de muzică clasică, uşoară, pop, folk şi tradiţional-religioasă. Muzica, dansul şi poezia au creat o armonie care au încântat văzul şi auzul deopotrivă. Costumaţiile scenice şi decorul au întărit calitatea actului artistic prezentat.
Această POVESTE DE IARNĂ a fost pregătită de dna prof. Gabriela Trif, director la Şcoala Gimnazială din localitate, coordonatoare a soliştilor si membrilor grupului-vocal instrumental Allegrino. Acest grup reuneşte copii din zona Crăciunel-Blaj, toţi impulsionaţi de pasiunea pentru muzică şi arta spectacolului. Prezentarea minunatei lor “Poveşti” de iarnă a fost susţinută de Primăria comunei Crăciunelu de Jos reprezentată de doamna primar Lenuţa Bubur.
”Mulţumim tuturor acelora care şi-au adus aportul, susţinând această minunată artă – muzica – ce dă suflet universului, viaţă şi veselie tuturor lucrurilor, înălţând sufletul către tot ce este bun, drept şi frumos: dlui art-designer Valeriu Teodorescu, dnei Angela Moşneag – dir. prof. al Lic. Teologic Greco Catolic “ Sf. Vasile cel Mare” Blaj, Inspectoratului Şcolar al Judeţului Alba, Postului de Poliţie al comunei Crăciunelu de Jos, partenerilor media ALBA TV şi Ziarul Unirea şi tuturor părinţilor care s-au implicat cu trup şi suflet în derularea acestui proiect. Sărbători fericite şi un An Nou cu bucurii şi sănătate!”, transmit organizatorii.
[nggallery id=2831]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează luni, 22 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE La Sărbătoarea Rozelor 2026 organizatorii vor asigura transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud. „Pentru a evita aglomerația din Ciumbrud și pentru a vă bucura în liniște de cel mai […]
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]









