FOTO: “Poveste de iarnă” – un regal de muzică, dans şi poezie la Crăciunelu de Jos
La sfârșitul săptămânii trecute, locuitorii comunei Crăciunelu de Jos au fost martorii unui eveniment cu totul deosebit – un spectacol de iarnă de înaltă ţinută şi clasă care a impresionat auditoriul până la lacrimi.
Concertul s-a deschis cu piesa de factură clasică” Tatăl nostru” de Nicolae Bretan interpretată de mezzosoprana Alexia Trif, continuând cu un grupaj de colinde româneşti interpretate de grupul vocal-instrumental Allegrino. Magia dansului i-a adus la rampă pe dansatorii Alexandra Frăţilă şi Alexandru Mărginean care au prezentat momente pline de graţie. Atmosfera indusă de artiştii care au evoluat pe scenă a creat o emoţie plenară în rândurile spectatorilor. Melodii precum “Avenit iar Crăciunul”, “Sună clopoţeii lin”, “Amazing grace”, “Noapte de Crăciun”, “Once upon a december”, “Brăduţ iubit”, “Uite cum mai ninge-afară”, “Last Christmas”, “Copiii către Moş Crăciun”, “O seară frumoasă ca în poveşti”, “Iarna”, etc. au făcut deliciul iubitorilor de muzică clasică, uşoară, pop, folk şi tradiţional-religioasă. Muzica, dansul şi poezia au creat o armonie care au încântat văzul şi auzul deopotrivă. Costumaţiile scenice şi decorul au întărit calitatea actului artistic prezentat.
Această POVESTE DE IARNĂ a fost pregătită de dna prof. Gabriela Trif, director la Şcoala Gimnazială din localitate, coordonatoare a soliştilor si membrilor grupului-vocal instrumental Allegrino. Acest grup reuneşte copii din zona Crăciunel-Blaj, toţi impulsionaţi de pasiunea pentru muzică şi arta spectacolului. Prezentarea minunatei lor “Poveşti” de iarnă a fost susţinută de Primăria comunei Crăciunelu de Jos reprezentată de doamna primar Lenuţa Bubur.
”Mulţumim tuturor acelora care şi-au adus aportul, susţinând această minunată artă – muzica – ce dă suflet universului, viaţă şi veselie tuturor lucrurilor, înălţând sufletul către tot ce este bun, drept şi frumos: dlui art-designer Valeriu Teodorescu, dnei Angela Moşneag – dir. prof. al Lic. Teologic Greco Catolic “ Sf. Vasile cel Mare” Blaj, Inspectoratului Şcolar al Judeţului Alba, Postului de Poliţie al comunei Crăciunelu de Jos, partenerilor media ALBA TV şi Ziarul Unirea şi tuturor părinţilor care s-au implicat cu trup şi suflet în derularea acestui proiect. Sărbători fericite şi un An Nou cu bucurii şi sănătate!”, transmit organizatorii.
[nggallery id=2831]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești