Curier Județean

FOTO: Poliţiştii din Alba prezenți în mijlocul elevilor şi cadrelor didactice, în cadrul programului „Școala Altfel”

Mondoc Adriana

Publicat

în

Poliţiştii din Alba au răspuns invitaţiei cadrelor didactice pentru desfășurarea unor activităţi informativ – preventive prevăzute în cadrul Programului „Şcoala Altfel 2018 –Să ştii mai multe, să fii mai bun!”. Zeci de elevi de la Şcolile Gimnaziale „Mihai Eminescu” şi „Avram Iancu” din Alba Iulia precum şi elevi ai Şcolilor Gimnaziale „Nicolae Drăgan” Galda de Jos şi „Avram Iancu” din Abrud au primit sfaturi de la poliţişti şi au descoperit tainele meseriei de poliţist.    

ncă din primele zile ale săptămânii 22 – 26 octombrie 2018, poliţişti ai Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii împreună cu poliţişti de la ordine publică, rutieră, criminalistic şi acţiuni speciale precum şi cu reprezentanţi ai Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba şi ai Agenţiei Împotriva Traficului de Persoane Alba Iulia au fost prezenţi în unităţi de învăţământ din judeţ în care se derulează Programul „Şcoala Altfel 2018 –Să ştii mai multe, să fii mai bun!”.

Astfel, peste 100 de elevi din clasele primare ale Şcolilor Gimnaziale „Mihai Eminescu” şi „Avram Iancu” din Alba Iulia au avut ocazia să interacţioneze cu poliţiştii şi să pună întrebări cu privire la măsurile de autoprotecţie pe care pot să le adopte pentru a nu deveni victime ale infracțiunilor, dar şi legate de modul de intervenţie al poliţiei în cazul unor evenimente.

Totodată, elevilor le-au fost explicate anumite tehnici criminalistice şi le-au fost prezentate mijloacele specifice, folosite pentru identificarea autorilor de infracțiuni.

Poliţiştii de la rutieră le-au recomandat să adopte un comportament preventiv, atunci când circulă pe stradă şi le-au reamintit regulile de circulaţie şi semnificaţia indicatoarelor rutiere, iar „mascaţii” s-au împrietenit cu copiii şi le-au vorbit despre profesia de poliţist.

Elevii Scolii Gimnaziale „Avram Iancu” din Abrud i-au vizitat pe poliţiştii din oraş la locul de muncă şi au aflat de la aceştia aspecte interesante legate de munca de poliţie dar şi cum se pot feri de pericole.

Poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii, împreună cu reprezentanţi ai Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba şi ai Agenţiei Împotriva Traficului de Persoane Alba Iulia au discutat cu elevi ai claselor   V–VIII de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Drăgan” Galda de Jos, cărora le-au prezentat aspecte legate de siguranţa on line, prevenirea bullying-ului, a consumului de substanțe interzise, prevenirea traficului de persoane precum şi aspecte legate de circulaţia rutieră.

Poliţiştii din judeţul Alba răspund tuturor solicitărilor formulate de unităţile de învăţământ în care, în această perioadă, se derulează programul „Şcoala Altfel – să ştii mai multe, să fii mai bun”, astfel încât, câţi mai mulţi preşcolari şi şcolari şi beneficieze de informaţii utile siguranţei lor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată

Ioana Oprean

Publicat

în

Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată Un adolescent de 16 ani, din Abrud, este cercetat de polițiști după ce a fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 iunie 2026, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Tânăr din Ocna Mureș, condamnat pentru trafic de droguri de mare risc, reținut de polițiști și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta peste 2 ani după gratii

Ioana Oprean

Publicat

în

Tânăr din Ocna Mureș, condamnat pentru trafic de droguri de mare risc, reținut de polițiști și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta peste 2 ani după gratii Un tânăr din Ocna Mureș, condamnat pentru trafic de droguri de mare risc, a fost reținut de polițiști și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta peste 2 ani […]

Citește mai mult