FOTO| Polițiștii din Alba împreună cu jandarmii și specialiștii Agenției Naționale Antidrog, în mijlocul participanților la Festivalul Roman Apulum
FOTO| Polițiștii din Alba împreună cu jandarmii și specialiștii Agenției Naționale Antidrog, în mijlocul participanților la Festivalul Roman Apulum
Polițiștii împreună cu jandarmii și specialiștii Agenției Naționale Antidrog au continuat seria activităților informativ preventive adresate participanților la manifestările publice și cultural artistice organizate județul Alba.
Ieri, 13 august, polițiștii Biroului Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, împreună cu polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității și cei ai Serviciului Rutier, alături de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi ”Avram Iancu” Alba și specialiști ai Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba au fost prezenți în mijlocul participanților la Festivalul Roman Apulum, care se desfășoară, în această perioadă, în Cetatea Alba Carolina din Alba Iulia.
Cadrul relaxat al acestor manifestări a fost perfect pentru abordarea unor subiecte legate de prevenirea victimizării din furturi, infracțiuni comise cu violență sau din accidente rutiere.
Consumul de substanțe interzise și a fost abordat atât cu tinerii cât și cu adulții, iar pentru conștientizarea consecințelor negative ale consumului de droguri au fost folosiți ochelarii care induc efectele consumului de alcool și droguri.
Cei care i-au încercat au putut observa cât de mult sunt afectate funcțiile motrice și cognitive ale unei persoane aflată sun influența drogurilor sau a alcoolului.
Astfel de acțiuni, organizate de structurile locale ale Ministerului Afacerilor Interne, dedicate informării cetățenilor care participă la manifestări publice și cultural artistice, cu privire la modalitățile de prevenire a victimizării din fapte penale sau contravenționale precum și cele de prevenire a consumului de substanțe cu efect psihoactiv, au avut loc și pe raza localității Vinerea, unde, vineri, 12 august a avut loc, în Poiana cu Goruni, o manifestare cultural artistică dedicată tinerilor.
În minivacanța prilejuită de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, acest tip de acțiuni vor avea loc și la alte manifestări cu public numeros, în scopul informării cetățenilor cu privire la cele mai potrivite măsuri pentru prevenirea victimizării din infracțiuni sau accidente.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii
ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii În perioada 15 – 19 iunie 2026, inspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de 13.000 de lei și au acordat 14 de avertismente în urma controalelor efectuate. […]
Evaluarea Națională 2026 | Aproape 60 de absenți în Alba la proba scrisă la Limba și literatura română
Evaluare Națională 2026 | Aproape 60 de absenți în Alba la proba scrisă la Limba și literatura română La proba scrisă la Limba și literatura română a Evaluării Naționale 2026, desfășurată luni, 22 iunie 2026 în județul Alba au absentat aproape 60 de candidați. Din total de 2.440 de candidați înscriși, au absentat 57, rezultă […]
DSVSA Alba a început controalele pentru siguranța alimentară în sezonul estival: Ce vor verifica inspectorii sanitar-veterinari
DSVSA Alba a început controalele pentru siguranța alimentară în sezonul estival: Ce vor verifica inspectorii sanitar-veterinari Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba a început activitățile specifice pentru prevenirea toxiinfecțiilor alimentare, prin intensificarea controalelor la unitățile de alimentație publică și din industria alimentară. Inspectorii sanitar-veterinari acordă o atenție deosebită unităților în care se […]









