FOTO| Polițiștii din Alba au vorbit cu elevii din mai multe școli despre interacțiunea cu persoanele necunoscute, cu grupul de prieteni, bullyingul și consecințele acestuia, precum și despre consumul de droguri
Polițiștii din Alba au vorbit cu elevii din mai multe școli despre interacțiunea cu persoanele necunoscute, cu grupul de prieteni, bullyingul și consecințele acestuia, precum și despre consumul de droguri
În perioada 16 – 20 octombrie 2023, polițiștii Biroului de Siguranță Școlară, alături de polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității și reprezentanți ai Centrului Regional de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba Iulia au continuat acțiunile de informare a elevilor, în scopul creșterii siguranței acestora și al adoptării unei conduite sociale corespunzătoare.
Au fost organizate întâlniri cu elevi din Aiud, Șona, Blaj, Bucerdea Grânoasă și Sâncel, temele abordate fiind legate de siguranța în mediul școlar, interacțiunea cu persoanele necunoscute, cu grupul de prieteni, bullyingul și consecințele acestuia, accesarea în siguranță a rețelelor de socializare sau utilizarea internetului, precum și aspecte legate de consumul de tutun, alcool și substanțe psihoactive, în scopul prevenirii victimizării.
De asemenea, polițiștii împreună cu cadrele didactice au abordat teme privind absenteismul, consumul de droguri, importanța comunicării în familie și a monitorizării activităților copiilor și a rezultatelor școlare ale acestora.
În această săptămână, polițiștii, alături de reprezentanții Centrului Regional de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba Iulia au fost prezenți la o întâlnire organizată de Inspectoratul Școlar Județean Alba, la care au participat directorii unităților de învățământ din județ și care a avut ca principală temă, analiza stării și calității învățământului preuniversitar din județ, în anul școlar anterior. În cadrul acestei întâlniri s-a discutat și despre procedura elaborată de Ministerul Educației, din data de 6 septembrie 2023, privind managementul cazurilor de violență asupra elevilor și a personalului unităților de învățământ, precum și al altor situații corelate în mediul școlar și al suspiciunii de violență asupra copiilor, în afara mediului școlar.
Pe parcursul întregului an școlar, polițiștii vor fi prezenți în unitățile de învățământ și îi vor încuraja pe elevi să dezvolte un comportament social adecvat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Ștrandul din Zlatna va fi transformat radical: Hotel de 3 stele, centru SPA și piscină cu apă sărată. Aviz de mediu pentru proiect
Ștrandul din Zlatna va fi transformat radical: Hotel de 3 stele, centru SPA și piscină cu apă sărată. Aviz de mediu pentru proiect Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat luarea deciziei etapei de încadrare, fără evaluarea impactului asupra mediului, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul „Reabilitare și amenajare spații […]
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]










