FOTO| Polițiștii din Alba au vorbit cu elevii din mai multe școli despre interacțiunea cu persoanele necunoscute, cu grupul de prieteni, bullyingul și consecințele acestuia, precum și despre consumul de droguri
Polițiștii din Alba au vorbit cu elevii din mai multe școli despre interacțiunea cu persoanele necunoscute, cu grupul de prieteni, bullyingul și consecințele acestuia, precum și despre consumul de droguri
În perioada 16 – 20 octombrie 2023, polițiștii Biroului de Siguranță Școlară, alături de polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității și reprezentanți ai Centrului Regional de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba Iulia au continuat acțiunile de informare a elevilor, în scopul creșterii siguranței acestora și al adoptării unei conduite sociale corespunzătoare.
Au fost organizate întâlniri cu elevi din Aiud, Șona, Blaj, Bucerdea Grânoasă și Sâncel, temele abordate fiind legate de siguranța în mediul școlar, interacțiunea cu persoanele necunoscute, cu grupul de prieteni, bullyingul și consecințele acestuia, accesarea în siguranță a rețelelor de socializare sau utilizarea internetului, precum și aspecte legate de consumul de tutun, alcool și substanțe psihoactive, în scopul prevenirii victimizării.
De asemenea, polițiștii împreună cu cadrele didactice au abordat teme privind absenteismul, consumul de droguri, importanța comunicării în familie și a monitorizării activităților copiilor și a rezultatelor școlare ale acestora.
În această săptămână, polițiștii, alături de reprezentanții Centrului Regional de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Alba Iulia au fost prezenți la o întâlnire organizată de Inspectoratul Școlar Județean Alba, la care au participat directorii unităților de învățământ din județ și care a avut ca principală temă, analiza stării și calității învățământului preuniversitar din județ, în anul școlar anterior. În cadrul acestei întâlniri s-a discutat și despre procedura elaborată de Ministerul Educației, din data de 6 septembrie 2023, privind managementul cazurilor de violență asupra elevilor și a personalului unităților de învățământ, precum și al altor situații corelate în mediul școlar și al suspiciunii de violență asupra copiilor, în afara mediului școlar.
Pe parcursul întregului an școlar, polițiștii vor fi prezenți în unitățile de învățământ și îi vor încuraja pe elevi să dezvolte un comportament social adecvat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]
28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe
Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]










