Ştirea zilei

FOTO| PLAN ROȘU de intervenție, simulat de pompierii din Alba: Un tren și un microbuz s-au ciocnit

Ioana Oprean

Publicat

în

PLAN ROȘU de intervenție, simulat de pompierii din Alba: Un tren și un microbuz s-au ciocnit

În cursul serii trecute, în cadrul unui exercițiu desfășurat în municipiul Alba Iulia a fost testat Planul Roșu de intervenție.

Desfășurarea de forțe s-a făcut în sistem integrat, implicând atât forțe din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Alba cât și forțe din cadrul celorlalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne(Inspectoratul de Poliție Județean Alba și Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba.)

Astfel, ca urmare a unui accident produs între un tren și un microbuz, a rezultat un număr de 12 victime, unele dintre ele aflându-se în stare gravă și foarte gravă. Având în vedere numărul mare de victime, la nivelul judeţului Alba s-a activat PLANUL ROȘU de intervenţie.

La locul evenimentului s-au deplasat de urgență echipaje de prim ajutor din cadrul SMURD Alba, autospeciala pentru transport personal şi victime multiple, autospeciala pentru descarcerare, cu punctul medical avansat, un container tabăra mobilă, dar și mai multe autospeciale de stingere și ambulanțe din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Alba.

Toate persoanele rezultate din accident, au fost evacuate, efectuându-se triajul acestora la fața locului și ulterior au fost transportate atât în Punctul Medical Avansat cât și la UPU Alba, pentru acordarea îngrijirilor medicale.

„Reamintim cateva din obiectivele acestor exerciții tactice:
– Antrenarea personalului de intervenţie şi verificarea deprinderilor acestora privind cunoaşterea operațiunilor şi a procedurilor de intervenție;
– Antrenarea personalului de intervenție și verificarea deprinderilor acestora privind cunoaşterea operațiunilor şi a procedurilor specifice de salvare a victimelor;
– Antrenarea personalului SMURD în acordarea primului ajutor şi la trierea victimelor;
– Antrenarea personalului din dispecerat şi perfecționarea deprinderilor în recepționarea anunțului prin S.N.U.A.U. 112;
solicitarea de date cât mai concrete şi exacte (lucru cu aplicația 112);
– Antrenarea factorilor de decizie în organizarea şi coordonarea acţiunilor de intervenție în astfel de situații, culegerea datelor, prelucrarea acestora şi elaborarea propunerilor în vederea luării deciziei;
– Antrenarea personalului din dispecerat în monitorizarea evoluției situaţiei, centralizare a datelor şi informațiilor şi transmiterea acestora pe cale ierarhică;
– Verificarea modului de asigurare a legăturilor de comunicaţii între echipaje şi antrenarea personalului în folosirea acestor legături şi stabilirea viabilităţii sistemului de comunicații pentru forţele proprii.
Asiguram cetatenii ca suntem pregatiti sa intervenim in diferite situatii de urgența iar prin aceste exerciții ne mentinem pregatireala un nivel ridicat.”, au transmis reprezentanții ISU Alba, în mediul online.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult