Curier Județean

FOTO| Peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu din Alba Iulia, Sebeș, Aiud și Stremț au primit sfaturi, direct de la poliţişti, în domeniul prevenirii

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu din Alba Iulia, Sebeș, Aiud și Stremț au primit sfaturi, direct de la poliţişti, în domeniul prevenirii

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, prin structurile cu atribuții în domeniul prevenirii, continuă activităţile dedicate creșterii siguranței tinerilor. Peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu din Alba Iulia, Sebeș, Aiud și Stremț au primit sfaturi, direct de la poliţişti.

În perioada 10-13 octombrie 2022, polițiștii Biroului Siguranță Școlară și cei ai Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, împreună cu specialiști din cadrul Agenției Naționale Antidrog – Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Alba Iulia au desfășurat acțiuni informativ – preventive în 6 unități de învățământ gimnazial și liceal din județul Alba.

Astfel, peste 90 de elevi ai Colegiului Național ”Horea Cloșca și 53 de elevi ai Liceului Teoretic din Teiuș au fost informați în legătură cu pericolul reprezentat de consumul de substanțe interzise.

La Colegiul Tehnic din Aiud, pe lângă temele dedicate prevenirii consumului de substanțe interzise și a victimizării din fapte ilicite, a fost abordat și subiectul specific domeniului protecției animalelor. Cu precizări au venit polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba care au explicat normele legale incidente acestui domeniu și au prezentat cazuri concrete, din activitatea lor.

La Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia și la Școala Gimnazială ”Timoteiu Ovidiu Târnu” din Stremț, au fost prezenți și polițiștii Serviciului Rutier care, cu ajutorul laboratorului mobil de educație rutieră, au explicat regulile de circulație de care trebuie să țină seama cei mai mici participanți la traficul rutier.

Peste 50 de elevi ai Școlii Gimnaziale nr. 2 din Sebeș au discutat cu polițiștii despre comportamentele agresive care se pot manifesta atât în interiorul, cât și în afara unităților de învățământ dar și despre siguranța în mediul on line. Reprezentantul Centrului Regional de Prevenire și Consiliere Antidrog Alba Iulia le-a explicat, pe înțelesul lor, efectele devastatoare ale consumului de substanțe psihoactive.

Siguranța tinerilor este prioritate a Inspectoratului de Poliție Județean Alba, iar prin temele abordate în cadrul activităților desfășurate în unitățile de învățământ se încearcă abordarea unei game cât mai largi de probleme, în scopul prevenirii victimizării acestora.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială:  Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]

Citește mai mult