FOTO| Peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu din Alba Iulia, Sebeș, Aiud și Stremț au primit sfaturi, direct de la poliţişti, în domeniul prevenirii
Peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu din Alba Iulia, Sebeș, Aiud și Stremț au primit sfaturi, direct de la poliţişti, în domeniul prevenirii
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba, prin structurile cu atribuții în domeniul prevenirii, continuă activităţile dedicate creșterii siguranței tinerilor. Peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu din Alba Iulia, Sebeș, Aiud și Stremț au primit sfaturi, direct de la poliţişti.
În perioada 10-13 octombrie 2022, polițiștii Biroului Siguranță Școlară și cei ai Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, împreună cu specialiști din cadrul Agenției Naționale Antidrog – Centrul de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Alba Iulia au desfășurat acțiuni informativ – preventive în 6 unități de învățământ gimnazial și liceal din județul Alba.
Astfel, peste 90 de elevi ai Colegiului Național ”Horea Cloșca și 53 de elevi ai Liceului Teoretic din Teiuș au fost informați în legătură cu pericolul reprezentat de consumul de substanțe interzise.
La Colegiul Tehnic din Aiud, pe lângă temele dedicate prevenirii consumului de substanțe interzise și a victimizării din fapte ilicite, a fost abordat și subiectul specific domeniului protecției animalelor. Cu precizări au venit polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba care au explicat normele legale incidente acestui domeniu și au prezentat cazuri concrete, din activitatea lor.
La Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia și la Școala Gimnazială ”Timoteiu Ovidiu Târnu” din Stremț, au fost prezenți și polițiștii Serviciului Rutier care, cu ajutorul laboratorului mobil de educație rutieră, au explicat regulile de circulație de care trebuie să țină seama cei mai mici participanți la traficul rutier.
Peste 50 de elevi ai Școlii Gimnaziale nr. 2 din Sebeș au discutat cu polițiștii despre comportamentele agresive care se pot manifesta atât în interiorul, cât și în afara unităților de învățământ dar și despre siguranța în mediul on line. Reprezentantul Centrului Regional de Prevenire și Consiliere Antidrog Alba Iulia le-a explicat, pe înțelesul lor, efectele devastatoare ale consumului de substanțe psihoactive.
Siguranța tinerilor este prioritate a Inspectoratului de Poliție Județean Alba, iar prin temele abordate în cadrul activităților desfășurate în unitățile de învățământ se încearcă abordarea unei game cât mai largi de probleme, în scopul prevenirii victimizării acestora.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]










