FOTO: Peste 200 de persoane au petrecut la Căminul Cultural din Șibot, de ,,Ziua Internațională a Vârstnicilor”
1 Octombrie – Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice – a fost prilej de mare sărbătoare și bucurie pentru cei peste 200 de seniori din Șibot, cărora administrația locală, prin primarul Ilie Tomuș și viceprimarul Marcel Filimon, le-a pregătit o aniversare deosebită la Căminul Cultural.
Printre cei care s-au simțit cu totul speciali la acest eveniment au fost cele două cupluri (familia Popa din Sărăcsău și familia Herlea din Balomir), familii care au aniversat în acest an 50 de ani de căsătorie neîntreruptă.
În semn de prețuire și de exemplu pentru familiile mai tinere au fost felicitați, li s-a urat și cântat ”La mulți ani!”, iar primarul Ilie Tomuș le-a oferit din partea administrației locale câte un premiu de 300 de lei. După urările de sănătate rostite de primar și viceprimar, a luat cuvântul preotul paroh Cosmin Șandru, președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, deputatii Sorin Bumb și Florin Roman, senatorul Alexandru Pereș, secretarul general al PNL Alba, Marius Haegan.
Prin mesaje emoționante, vorbitorii i-au felicitat pe cei prezenți și le-au făcut urări, arătând că este obligația celor care reprezintă astăzi administrația locală, dar și societatea în ansamblul ei să găsească mai multe soluții concrete pentru ameliorarea condițiilor de trai ale persoanelor vârstnice, prin prelungirea perioadei de viață activă.
„Avem datoria să ne schimbăm atitudinile și percepțiile față de persoanele vârstnice și să creăm acele punți de solidaritate între generații, care să asigure păstrarea demnității umane pe tot parcursul vieții”, arăta președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel. La rândul său, părintele Șandru le transmitea participanților: ”De ziua voastră, vă urez din toată inima ca Dumnezeu să vă dea multă sănătate, o viață cât mai bună și mai lungă împreună cu generațiile care urmează, o viață plină de bucurii alături de cei dragi”.
Petrecerea a continuat mai multe ore cu o masă festivă oferită în cinstea tuturor vârstnicilor, amintiri, dans, muzică populară interpretată de formația locală Flavius Paraschiv și solista Ancuța Matei , timp în care mulți dintre aceștia s-au simțit ca în vremurile bune ale tinereții. De un mare interes s-a bucurat tombola organizată de primăie, care a oferit premii interesante, dar și utile pentru toți cei prezenți la sărbătoare. Au mai participat la eveniment: consilierul județean Adrian Negruțiu, consilierii locali Marian Fleșeriu și Mihai Macarie.
Constantin PREDESCU
[nggallery id=4637]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
23-24 iunie 2026 | Hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia: Priveghere de toată noaptea. PROGRAM COMPLET
Hramul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia: Priveghere de toată noaptea. PROGRAM COMPLET Sărbătorirea Hramului Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia, situată pe strada Valea Popii, va cuprinde și o priveghere de toată noaptea. Aceasta va începe marți, 23 iunie 2026, la ora 18.00. Programul complet al slujbelor este următorul: *Marți, 23 iunie […]
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]
FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei
INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]