FOTO: Peste 150 de participanți la concursul de călărie și hipoterapie organizat de Asociația Recuperare și Agrement prin călărie Leorinț
Asociația Recuperare și Agrement prin călărie Leorinț a organizat sâmbătă, 20 octombrie evenimentul sub această denumire , la acest concurs de călărie și hipoterapie au participat 50 de copii, 18 elevi ai Colegiului Național Bethlen Gábor din Aiud și spectatori , părinții copiilor , fiind în total peste 150 de partcipanți.
Probele la care au participat copiii au fost de gimnastică pe cal, călărie individuală pe un traseu cu obstacole și a fost introdus o probă de îndemânare în care părinții au preluat rolul terapeuților, tatăl ducea calul iar mama explica copilului ce are de făcut, respectiv sarcina de executat, iar voluntarii au fost pe teren explicând și ajutând părinții.
Probele de călărie au fost continuate de două concursuri părinte –copil și concursul pe familii. Au partcipat peste 20 de perechi în fiecare probă , interesul fiind foarte mare iar copii erau foarte fericiți că pot concura cu părinții , împreună au reușit să rezolve fiecare probă , iar câștigătorii au primit vouchere din partea Star Medica.
La sfârșit toți participanții au primit medalii și diplome.A fost o zi de neuitat pentru copiii participanți fiindcă au fost împreună copii sănătoși cu copii cu abilități diferite , iar copiii cu părinții și caii oferind un prilej și un mediu favorabil pentru a se bucura de această lume minunată a cailor.
Proiectul de tineret finanțat de MTS/DJST/DSTMB ,,Împreună în lumea minunată a cailor!!!,, se derulează în perioada 01.09.2018-31.10.2018, iar prin acest proiect au fost informați 18 elevi și 10 voluntari astfel au fost organiizate workshopuri și au participat la ședințe de hipoterapie .Au înțeles ce înseamnă hipoterapia, șansele de recuperare la copiii cu dizabilități. Scopul proiectului este implicarea voluntarilor si tinerilor de liceu în înțelegerea recuperarea,supravegherea,educarea și facilitarea integrării în societate a tinerilor si copiilor cu afecțiuni psihice,dizabilități senzoriale,fizice,prin creșterea calității vieții.
La terminarea proiectului elevii au întrebat dacă ne mai întîlnim fiindcă atât de mult le-a plăcut atât partea teoretică cît și partea practică iar concursul a fost o experiență de neuitat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA
Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]
FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]









