Curier Județean

FOTO | Peste 100 de elevi din Alba, excursie memorabilă în Parcul Dynamis și alte locații, organizată de Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia 

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 100 de elevi din Alba, excursie memorabilă în Parcul Dynamis și alte locații, organizată de Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia

La sfârșitul lunii iunie, peste 100 de elevi din județul Alba au trăit o experiență memorabilă în excursia organizată de Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, în parteneriat cu HEKS/EPER România.

În prima parte a zilei, tinerii au explorat trasee de dificultate ridicată din Parcul Dynamis din Alba Iulia, unde și-au testat capacitatea de a depăși provocări fizice și mentale. Înfruntându-și temerile, unii elevi au demonstrat o perseverență și un curaj remarcabile. În acest context, participanții au avut ocazia de a se cunoaște mai bine, de a-și împărtăși experiențele și de a învăța unii de la alții.

Citește și: REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2024, în Alba și pe țară: S-au publicat notele inițiale, înainte de contestații

Efortul susținut le-a fost răsplătit cu distracție și noi provocări. La Pensiunea Drumul Dragostei, elevii s-au răcorit cu înghețată la piscină, au luat masa de prânz și au făcut planuri de viitor. Le-au fost puse astfel la încercare creativitatea, abilitățile de colaborare, muncă în echipă și vorbitul în public. Spre exemplu, împărțiți pe echipe au ales să reprezinte grafic experiențele pentru care se simt recunoscători din perioada gimnaziului sau să creeze o planșă cu imagini, citate și profesii reprezentând visele și aspirațiile lor.

În mijlocul tinerilor s-a aflat și Augustin Vâlcu, National Sales Manager in cadrul NextGen Communications, care a vorbit despre alegerea profesiei potrivite, ce avantaje sunt pentru cei care aleg să lucreze în vânzări pentru o companie importantă în domeniul telecomunicațiilor sau cum se desfășoară practic un interviu de angajare.

„Participarea la această excursie a fost o experiență minunată. Activitățile din Parcul de Aventură ne-au ajutat să ne testăm și uneori să ne depășim limitele, iar atelierele ne-au oferit șansa de a fii creativi, de a râde, de a visa mai încrezători la viitor”, a spus la finalul zilei, Emil Derab.

Proiectul „Labour-market inclusion for young adults in Romania” are ca obiectiv sprijinirea tinerilor pentru continuarea educației și facilitarea integrării lor pe piața muncii, respectând nevoile și potențialul fiecăruia și este implementat de Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Fundația HEKS/EPER România, Inspectoratul Județean Școlar Alba și Școlile Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Ighiu, „Ioan de Hunedoara” din Sântimbru, „Axente Sever” din Aiud, respectiv Liceul Tehnologic din Sebeș, Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa”, Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” și Colegiul Tehnic „Apulum” din Alba Iulia.

Biroul de presă al Asociației Filantropia Ortodoxă Alba Iulia


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată

Ioana Oprean

Publicat

în

Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată Un adolescent de 16 ani, din Abrud, este cercetat de polițiști după ce a fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 iunie 2026, […]

Citește mai mult