FOTO: Performanța Ighiu – „U” Cluj 0-2 | Mihai Manea: „I-am respectat prea mult”, Adrian Falub: „Nu s-a pus problema învingătorului”
Performanța Ighiu a suferit două eșecuri stagionale în Seria a 5-a, ambele cu „U” Cluj, favorita
incontestabilă la promovarea în Liga a 2-a. Dar dacă acel 0-3 de pe „Cluj Arena” a fost o înfrângere mult prea drastică, după derularea ostilităților, la 0-0 Fetița ratând un penalty, în schimb, astăzi, pe „Cetate” nu s-a pus problema învingătorului, 2-0 (1-0) pentru „șepcile roșii”, dublă Hațieganu (31, 71), fiind un scor conform cu realitatea.
Și a fost spectacol pe „Cetate”, în teren oferit de liderul distanțat la 4 puncte, iar în tribune de admirabila galeria clujeană, cei aproximativ 400 de fani clujeni contribuind la o atmosferă specială. La final au existat și unele momente încinse, pe gazon, între cei doi antrenori principali, implicat fiind și antrenorul cu portarii al gazdelor, Petre Clep, dar spiritele s-au liniștit rapid, iar Manea și Falub s-au gratulat reciproc.
*Mihai Manea: „Ne-am speriat de numele adversarului”
„În prima repriză ne-am speriat de numele adversarului, i-am respectat mult prea mult și am fost dominați cam 80 la sută din acest intercal. La reluare am echilibrat, au fost și câteva acțiuni periculoase, dar au intervenit accidentările lui Cl. Marcu și Fetița, iar după 20 de minute am fost iarăși dominați. „U” Cluj este o echipă completă, a devenit 90 la sută favorită la promovare după această victorie„, a declarat Mihai Manea, învins iarăși după 188 de zile.
*Adrian Falub: „Am câștigat foarte clar”
Adrian Falub, fostul antrenor al Unirii, care a reușit ultima promovare al albaiulienilor în Liga 1, în 2009, este foarte aproape de a 5-a promovare a carierei. „Am câștigat foarte clar, după un joc dominat în care am fost echipa mai bună și nu s-a pus problema învingătorului. Am jucat în sistemul 4-3-3 împotriva unui adversar ce a folosit un singur vârf, din rațiuni tactice. Noi suntem echipa care ne dorim să promovăm, cea mai bună din serie, depindem numai de noi, la lupta încă nu e încheiată„, a precizat antrenorul Clujului, acesta referindu-se și la polemica iscată între cele două cluburi pe tema locului de desfășurare a partidei. „Cred că la Ighiu adversarul ne-ar fi pus probleme, însă fotbalul este pentru suporteri. Faptul că jignești un club ca U Cluj nu pot să-l concep. Nu este normal, trebuie mai mult respect. M-a deranjat doar că un oficial poate să spună, în 2018, că Universitatea este un club născut dintr-un viol. De aceea fotbalul ajunge aici. Suntem în primele 10 cluburi din ţara asta, ca istorie, suntem şi am fost o echipă iubită şi ar trebui mai mult respect, dar poate asta este Liga a 3„, a adăugat Falub.
[nggallery id=5381]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]








