FOTO: Parcări de… minimum 100 de lei amendă, în Alba Iulia
Parcarea ilegală rămâne sportul preferat al șoferilor din Alba Iulia și, exploatată corect, ar putea fi o sursă inepuizabilă de venituri la bugetul local. Cu mașini mai de fițe sau mai de… epocă, va exista veșnic o categorie de proprietari care au în comun același lucru: disprețul față de lege.
Vă prezentăm mai jos o serie de imagini ”calde”, exemple clare de ”miserupiști”, care nu țin cont că parcând aiurea îi încurcă pe alții, ca să nu mai vorbim de faptul că pentru ei pietonul nu ar trebui să existe sau cel puțin să fie lăsat să folosească trotuarele.
De departe ”premiul cel mare” ar trebui să meargă la posesorul autoturismului din imaginile de mai jos care a considerat că locul e prea frumos, prea curat, prea liber și, în consecință s-a comportat prea… ”ca la țară”, plantându-și ”bolidul” fix în mijlocul spațiului verde, la vedere, lângă zidul proaspăt renovat al Cetății.
[nggallery id=108]
Restul exemplelor de parcare ”unde și cum vrea mușchii mei” sunt simple dovezi că o mică amendă nu destabilizează bugetul proprietarilor respectivelor autoturisme. Așa că ne-am gândit: dacă tot vor să ”cotizeze”, de ce să nu îi ajutăm?
[nggallery id=109]
În final reamintim tuturor că potrivit HCL 299/2006 cap. „g” pct. 10: „Oprirea/staţionarea autovehiculelor pe trotuare, zone verzi, scuaruri, insule de dirijare a circulaţiei, în alveole şi în staţiile mijloacelor de transport în comun, în dreptul rampelor pentru ridicat gunoiul, containerelor, hidranţilor sau în dreptul dispozitivelor destinate persoanelor cu dizabilităţi locomotorii”constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 100 şi 300 de lei”.
Vom reveni periodic cu astfel de imagini și vă dorim… parcare plăcută!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]
UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc
TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]








