Sport

FOTO: Olimpia Aiud – Transalpina Şugag 2-4 (0-2) | Incredibil, 6 cartonaşe roşii arătate de centralul Adrian Damian, 4 dintre ele gazdelor!

Dan HENEGAR

Publicat

în

olimpia-aiud-transalpina-sugag-82În prologul etapei a 6-a, din Liga a 4-a, pe „Aiudelul”, un meci încrâncenat între Olimpia Aiud – Transalpina Şugag, încheiat cu scorul de 2-4 (0-2), partidă în care centralul Adrian Damian (Blaj) a acordat 6 cartonaşe roşii, dintre care 4 în contul Olimpiei, un veritabil record negativ!!!!

Aiudenii au terminat jocul în numai 7 jucători, numărul minim  permis de regulament! Cele şase roşii au fost acordate justificat, în condiţiile în care partida nu a degenerat în conflicte între cele două formaţii.

*Olimpia s-a impus cu 4-2, la „roşii”!

Şirul eliminărilor a fost deschis de Al. Lăcătuş (Transalpina) – în minutul 32, a fost continuat de aiudenii Ghirca (70), Felindean (77) – ambii cumul de avertismente şi Gîlea (89) – roşu direct, iar în minutul 90+2 a fost câte o eliminare din fiecare tabără, I. Sas (Olimpia) – roşu direct şi A. Breaz (Transalpina) – roşu direct.

O partidă tensionată, în care centralul Ad. Damian a artătat 6 cartonaşe roşii (patru gazdelor) şi 17 avertismente (dintre care 9 acordate gazdelor)

Condusă cu 2-0 la pauză, echipa lui Remus Ţălnar a revenit spectaculos, reuşind să egaleze la un moment dat prin golurile marcate A. Bălan (58) şi Şimandi (62), dar meciul a fost incendiar în continuare.

Cutean a marcat în minutul 67, aducând Şugagul în avantaj, iar Bîrza a marcat în minutul 89, golul desprinderii decisive

*Transalpina, în inferioritate din minutul 32, Olimpia patru roşii după pauză!

Centralul Adrian Damian i-a arătat direct cartonaşul roşu lui Al. Lăcătuş (Transalpina), în minutul 32, pentru că l-a lovit pe Ghirca, fundaşul advers fiind nevoit să poarte un bandaj la nivelul feţei. La reluare, Ghirca (70) şi Felindean (77), au fost eliminaţi pentru cumul de avertismente. În minutul 89, V. Gîlea a fost eliminat direct, fiind al treilea eliminat din tabăra gazdelor.

În minutul 90+2, alţi doi eliminaţi I. Sas (Olimpia) şi A. Breaz (Transalpina Şugag)

*”Olimpicii” au contestat reuşitele nou-promovatei din primul mitan

M. Domşa (20) a deschis scorul în minutul 20, cu un şut în diagonală, la colţul lung, fază la care aiudenii au acuzat lipsa de fair-play a oaspeţilor, ce au refuzat să trimită balonul în afara terenului, cu toate că un jucător al Olimpiei era prăbuşit în trenul advers. Şi la faza penalty-ului transformat de aceleşi M. Domşa (38), cei de la Olimpia au invocat faptul că atacantul advers a aplecat prea jos capul, în urmărirea balonului, fiind lovit de I. Sas în interiorul suprafeţei de pedeapsă.

Un alt joc, CS Ocna Mureş – Inter Ciugud 3-0 (0-0)

*Marcatori: T. Cristea (51), Cotoară (80), Pereat (88, penalty) *D. Mărginean (57)şi  H. Marian (87), ambii Inter Ciugud, au fost eliminaţi. A patra victorie consecutivă pentru CS Ocna Mureş şi alte două eliminări, contestate de oaspeţi

[nggallery id=2803]

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]

Citește mai mult

Sport

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027.  Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult