FOTO: “Oameni pentru Oameni”, la Penitenciarul Aiud
Continuând campania noastră de Crăciun “Oameni pentru Oameni”, angajaţii Penitenciarului Aiud s-au implicat şi anul acesta în număr foarte mare, pentru a aduce un strop de bucurie şi speranţă în sufletele oamenilor care sunt singuri, mai ales în această perioadă a anului.
Munca în echipă a adus rezultatele asteptate, astfel că, dincolo de problemele şi greutăţile inerente muncii pe care o desfăşurăm în fiecare zi, am ales să ne implicăm ca de fiecare dată în viaţa comunităţii, ajutându-i atât cât se poate pe
cei mai puţin norocoşi, pe cei care au nevoie de un zâmbet sau măcar o alinare. Ideile au fost multe, dar anul acesta ne-am oprit asupra a patru dintre ele pe care am reusit să le şi materializăm.
O parte dintre angajaţi au donat sânge la Spitalul Judeţean Alba. Nu au avut nevoie nici de ziua liberă la care au dreptul cu această ocazie, venind in continuare la serviciu, iar tichetele primite cadou au fost donate mai departe pentru a umple sacul cu cadouri al Moşului.
Citește și: urări de Crăciun
O alta activitate a fost vizitarea Centrului de bătrâni „Ana Schaffeer” din Alba Iulia pentru a le aduce colindul nostru şi pentru a le oferi un mic cadou cu ocazia Sărbătorii Crăciunului. Zâmbetele şi lacrimile de pe chipul brăzdat de ani al
acestor oameni au fost pentru noi satisfacţia cea mai mare şi motivaţia de a continua si in viitor această campanie. Am demarat o strângerea de fonduri pentru unul dintre colegii nostri de la Penitenciarul Targu Mureş, care, din păcate, se confruntă in prezent cu o situaţie dificilă, iar pentru operaţia de care are neapărat nevoie este necesară suma de
16.000 Euro. Suntem alături de el şi familia lui în această grea încercare şi sperăm ca împreună cu colegii de la celelalte penitenciare din ţară sa il putem ajuta să strângă suma necesară.
Citește și: mesaje de Anul Nou
Pentru a se bucura de magia sarbatorilor de iarna, am incercat să ajutăm o familie frumoasă, cu părinţi muncitori şi trei îngeraşi de copii. Le mulţumim că au acceptat să facem parte din familia lor şi ne-am dorit ca anul acesta să-i ajutăm pe părinţi să le ofere copiilor un Crăciun de neuitat. Îi asigurăm că nu doar acum, ci şi pe mai departe le vom fi alături. Pentru că sunt o familie frumoasă, care după măsura posibilităţilor lor se străduiesc să le asigure copiilor un viitor mai bun.
Toate aceste acţiuni nu ar fi fost posibile fără implicarea, deschiderea, generozitatea şi omenia de care au dat dovadă angajaţii, împreună cu conducerea Penitenciarului Aiud, care s-a implicat ca de fiecare data activ, ne-a sprijinit,
astfel încât să putem duce la îndeplinire activităţile pe care ni le-am propus pentru acest an.
„La urmă rămân acestea trei – credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar cea mai importantă dintre toate rămâne dragostea”.
Toate activitatile au fost organizate de catre doamna subcomisar de penitenciare Gruiţă Maria – ofiţer psiholog resurse umane si doamna subinspector de penitenciare Oltean Adelina – ofiţer formare profesională.
Sărbători fericite vă dorim tuturor, un „Crăciun fericit, pace, linişte şi armonie în sufletul si vietile dumneavoastra!”
Biroul de presă al Penitenciarului Aiud
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]
FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei
INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]
VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț
Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]