Curier Județean

FOTO: “Oameni pentru Oameni”, la Penitenciarul Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

Continuând campania noastră de Crăciun “Oameni pentru Oameni”, angajaţii Penitenciarului Aiud s-au implicat şi anul acesta în număr foarte mare, pentru a aduce un strop de bucurie şi speranţă în sufletele oamenilor care sunt singuri, mai ales în această perioadă a anului.

Munca în echipă a adus rezultatele asteptate, astfel că, dincolo de problemele şi greutăţile inerente muncii pe care o desfăşurăm în fiecare zi, am ales să ne implicăm ca de fiecare dată în viaţa comunităţii, ajutându-i atât cât se poate pe
cei mai puţin norocoşi, pe cei care au nevoie de un zâmbet sau măcar o alinare. Ideile au fost multe, dar anul acesta ne-am oprit asupra a patru dintre ele pe care am reusit să le şi materializăm.

O parte dintre angajaţi au donat sânge la Spitalul Judeţean Alba. Nu au avut nevoie nici de ziua liberă la care au dreptul cu această ocazie, venind in continuare la serviciu, iar tichetele primite cadou au fost donate mai departe pentru a umple sacul cu cadouri al Moşului.

Citește și: urări de Crăciun

O alta activitate a fost vizitarea Centrului de bătrâni „Ana Schaffeer” din Alba Iulia pentru a le aduce colindul nostru şi pentru a le oferi un mic cadou cu ocazia Sărbătorii Crăciunului. Zâmbetele şi lacrimile de pe chipul brăzdat de ani al
acestor oameni au fost pentru noi satisfacţia cea mai mare şi motivaţia de a continua si in viitor această campanie. Am demarat o strângerea de fonduri pentru unul dintre colegii nostri de la Penitenciarul Targu Mureş, care, din păcate, se confruntă in prezent cu o situaţie dificilă, iar pentru operaţia de care are neapărat nevoie este necesară suma de
16.000 Euro. Suntem alături de el şi familia lui în această grea încercare şi sperăm ca împreună cu colegii de la celelalte penitenciare din ţară sa il putem ajuta să strângă suma necesară.

Citește și: mesaje de Anul Nou

Pentru a se bucura de magia sarbatorilor de iarna, am incercat să ajutăm o familie frumoasă, cu părinţi muncitori şi trei îngeraşi de copii. Le mulţumim că au acceptat să facem parte din familia lor şi ne-am dorit ca anul acesta să-i ajutăm pe părinţi să le ofere copiilor un Crăciun de neuitat. Îi asigurăm că nu doar acum, ci şi pe mai departe le vom fi alături. Pentru că sunt o familie frumoasă, care după măsura posibilităţilor lor se străduiesc să le asigure copiilor un viitor mai bun.

Toate aceste acţiuni nu ar fi fost posibile fără implicarea, deschiderea, generozitatea şi omenia de care au dat dovadă angajaţii, împreună cu conducerea Penitenciarului Aiud, care s-a implicat ca de fiecare data activ, ne-a sprijinit,
astfel încât să putem duce la îndeplinire activităţile pe care ni le-am propus pentru acest an.

„La urmă rămân acestea trei – credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar cea mai importantă dintre toate rămâne dragostea”.

Toate activitatile au fost organizate de catre doamna subcomisar de penitenciare Gruiţă Maria – ofiţer psiholog resurse umane si doamna subinspector de penitenciare Oltean Adelina – ofiţer formare profesională.

Sărbători fericite vă dorim tuturor, un „Crăciun fericit, pace, linişte şi armonie în sufletul si vietile dumneavoastra!”

Biroul de presă al Penitenciarului Aiud


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]

Citește mai mult

Curier Județean

Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil

Ioana Oprean

Publicat

în

Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]

Citește mai mult