Ştirea zilei

FOTO: „Nunta porcului”, în Vinerea Mare, la blocul „Turturica” din Alba Iulia

Alexandra Mates

Publicat

în

Pregătirile pentru întâmpinarea Sărbătorilor Pascale  sunt în toi şi la blocul „Turturica” din Alba Iulia. Dacă locuitorii de aici nu au putut să-şi procure tradiţionalul miel de Paşte, nu s-au lăsat cu masa goală şi astăzi, în Vinerea Mare, s-au adunat cu mic cu mare în faţa blocului, unde au sacrificat… doi porci. Vorba unora dintre ei „tră să mânce şi gura lor ceva”… de sfintele Sărbători!

Suntem la nici două zile de Marele Praznic al Învierii Mântuitorului Iisus Hristos, astfel încât toţi românii credincioşi sunt preocupaţi pentru curăţenie sufletească, dar în acelaşi timp şi pentru a întâmpina cum se cuvine Sărbătorile Pascale. Altfel spus, de la bogat la sărac, fiecare, după cât îl ţine punga încearcă să pună pe masa de Paşti ceva bunătăţi. Cei mai mulţi au reuşit deja să-şi procure tradiţionalul miel de Paşti şi fac pregătiri intense pentru a avea cu ce se ospăta imediat după noaptea Învierii Mântuitorului. Cei cu venituri financiare mai reduse, aşa cum este şi cazul celor ce locuiesc în blocul  „Turturica”, din cartierul Cetate, fac şi ei ce pot, să aibă ceva pe masa de Paşti. Aşa se face, că astăzi, aproape de orele amiezii, s-au adunat cu mic cu mare în faţa blocului, unde au purces cu toţii la sacrificarea a doi porci, astfel încât să se aleagă fiecare cu ceva preparate. Nimic rău în asta dintr-un punct de vedere, deoarece fiecare trebuie să trăiască şi să se bucure de Sărbătorile Pascale. Numai că, să faci ditamai „nunta porcului” în faţa blocului, în plin centrul oraşului, şi acum, în anul 2013, este un pic strigător la cer, deoarece încalcă normele de convieţuire publică şi este chiar interzis atât de către administraţia locală cât şi de normele Uniunii Europene. Era mai corect dacă se duceau cu ei la un abator specializat unde să-i sacrifice. În fine, nu vrem să le stricăm sărbătorile, au dreptul şi ei să se bucure de acestea, însă un pic de civilizaţie nu strică. Asta şi pentru că ei spun mereu că sunt marginalizaţi de societatea în care trăiesc. Să sperăm că, măcar pe viitor,  vor  încerca mai mult să ţină cont şi de cei din jur, de oraşul şi mediul în care trăiesc. Pentru că, nu? Cu toţii vrem şi ne pretindem că suntem europeni….

Până atunci, cu această speranţă, noi le urăm să aibă parte cu toţii de Sărbători de Paşte fericite, pentru că, vorba unora dintre ei „şi gura lor trebuie să mânce ceva…”

PS: Să apreciem totuşi faptul că, aşa cum rezultă şi din imaginile de mai jos, locatarii blocului, după ce au încheiat „nunta porcului”, deci inclusiv după prepararea unor grătare, şi-au făcut totuşi curat în faţa blocului.

Imaginile de la faţa locului ne-au fost trimise de către un cititor al site-ului ziarulunirea.ro, ce locuieşte prin apropiere.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult