Ştirea zilei

FOTO: „Nunta porcului”, în Vinerea Mare, la blocul „Turturica” din Alba Iulia

Alexandra Mates

Publicat

în

Pregătirile pentru întâmpinarea Sărbătorilor Pascale  sunt în toi şi la blocul „Turturica” din Alba Iulia. Dacă locuitorii de aici nu au putut să-şi procure tradiţionalul miel de Paşte, nu s-au lăsat cu masa goală şi astăzi, în Vinerea Mare, s-au adunat cu mic cu mare în faţa blocului, unde au sacrificat… doi porci. Vorba unora dintre ei „tră să mânce şi gura lor ceva”… de sfintele Sărbători!

Suntem la nici două zile de Marele Praznic al Învierii Mântuitorului Iisus Hristos, astfel încât toţi românii credincioşi sunt preocupaţi pentru curăţenie sufletească, dar în acelaşi timp şi pentru a întâmpina cum se cuvine Sărbătorile Pascale. Altfel spus, de la bogat la sărac, fiecare, după cât îl ţine punga încearcă să pună pe masa de Paşti ceva bunătăţi. Cei mai mulţi au reuşit deja să-şi procure tradiţionalul miel de Paşti şi fac pregătiri intense pentru a avea cu ce se ospăta imediat după noaptea Învierii Mântuitorului. Cei cu venituri financiare mai reduse, aşa cum este şi cazul celor ce locuiesc în blocul  „Turturica”, din cartierul Cetate, fac şi ei ce pot, să aibă ceva pe masa de Paşti. Aşa se face, că astăzi, aproape de orele amiezii, s-au adunat cu mic cu mare în faţa blocului, unde au purces cu toţii la sacrificarea a doi porci, astfel încât să se aleagă fiecare cu ceva preparate. Nimic rău în asta dintr-un punct de vedere, deoarece fiecare trebuie să trăiască şi să se bucure de Sărbătorile Pascale. Numai că, să faci ditamai „nunta porcului” în faţa blocului, în plin centrul oraşului, şi acum, în anul 2013, este un pic strigător la cer, deoarece încalcă normele de convieţuire publică şi este chiar interzis atât de către administraţia locală cât şi de normele Uniunii Europene. Era mai corect dacă se duceau cu ei la un abator specializat unde să-i sacrifice. În fine, nu vrem să le stricăm sărbătorile, au dreptul şi ei să se bucure de acestea, însă un pic de civilizaţie nu strică. Asta şi pentru că ei spun mereu că sunt marginalizaţi de societatea în care trăiesc. Să sperăm că, măcar pe viitor,  vor  încerca mai mult să ţină cont şi de cei din jur, de oraşul şi mediul în care trăiesc. Pentru că, nu? Cu toţii vrem şi ne pretindem că suntem europeni….

Până atunci, cu această speranţă, noi le urăm să aibă parte cu toţii de Sărbători de Paşte fericite, pentru că, vorba unora dintre ei „şi gura lor trebuie să mânce ceva…”

PS: Să apreciem totuşi faptul că, aşa cum rezultă şi din imaginile de mai jos, locatarii blocului, după ce au încheiat „nunta porcului”, deci inclusiv după prepararea unor grătare, şi-au făcut totuşi curat în faţa blocului.

Imaginile de la faţa locului ne-au fost trimise de către un cititor al site-ului ziarulunirea.ro, ce locuieşte prin apropiere.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult