FOTO. Nouă patrule şcolare din judeţ s-au întrecut în cunoştinţe privind circulaţia rutieră
Activităţile dedicate Zilei Internaţionale a Copilului, 1 Iunie, organizate de IPJ Alba, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Alba şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, au continuat. Nouă patrule şcolare din judeţ s-au întrecut în cunoştinţe privind circulaţia rutieră.
În municipiul Alba Iulia s-au reunit patrulele școlare de la 9 unităţi gimnaziale de învăţământ din judeţ, care s-au întrecut în dirijarea traficului rutier, supravegheate de agenţii de poliţie rutieră.
Echipele, formate din câte 6 elevi şi antrenate de profesori coordonatori şi poliţişti au dovedit seriozitate şi cunoaşterea temeinică a regulilor rutiere, precum şi faptul că pot fi un sprijin real atât pentru colegii lor cât şi pentru poliţiştii rutieri.
Locul I a fost ocupat de patrula şcolară a Liceului cu Program Sportiv Sebeş, locul II a fost obţinut de elevii Şcolii Gimnaziale „Avram Iancu” din Abrud, iar pe locul III s-a clasat echipajul Şcolii Gimnaziale „Avram Iancu” din Alba Iulia.
Echipele şcolilor gimnaziale „Lucian Blaga” din Ocna Mureş, „Simion Lazăr” din Lunca Mureşului şi „Nicolae Drăgan” din Galda de Jos au obținut mențiuni. La concurs au participat, de asemenea, patrulele şcolare ale Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Alba Iulia, Şcolii Gimnaziale Şpring şi Şcolii Gimnaziale „Toma Cocişiu” din Blaj.
Toţi participanţii au fost premiaţi cu medalii, diplome şi gadgeturi, oferite de Consiliul Judeţean Alba, iar festivitatea de premiere s-a desfăşurat în prezenţa doamnei inspector şcolar general Eugenia – Marcela Dărămuş, a doamnei Codruţa Lodroman, inspector educativ în cadrul Inspectoratului Şcolar Alba şi a domnului Cristian Dumitraş, consilier în cadrul Serviciului de Turism, Cultură, Tineret, Sport şi Învăţământ din Consiliul Judeţean Alba.
Activităţile dedicate sărbătoririi Zilei Internaţionale a Copilului, 1 Iunie, vor continua miercuri 31 mai, când preşcolarii şi şcolarii din Teiuş se vor întrece în concursul de desene pe asfalt, intitulat „O lume de copii – o lume sigură!”
Concursul de biciclete, planificat iniţial pentru data de 31 mai, a fost reprogramat şi va avea loc în 1 iunie, începând cu ora 09.00, în Parcul Custozza din Alba Iulia, unde copiii sunt aşteptaţi de poliţiştii rutieri, cu bicicletele, la concursuri cu tematică rutieră şi activităţi recreative ce vor fi organizate cu sprijinul Primăriei Municipiului Alba Iulia.
Joi, 8 iunie, la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” din Alba Iulia va avea loc concursul „Educaţie Rutieră – Educaţie pentru Viaţă” – etapa județeană, adresat elevilor de gimnaziu şi liceu şi care constă în trei probe ( una teoretică, de cunoaştere a regulilor de circulaţie rutieră şi două probe practice, de îndemânare în parcurgerea unui traseu cu bicicleta în poligon şi respectarea regulilor de circulaţie de către biciclişti, în parcul școală).
[nggallery id=4040]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]









