FOTO. Municipiul Alba Iulia implementează proiectul EPICURO, ce are scopul de promovare a schimbului de bune practici în domeniul rezilienței urbane
Municipiul Alba Iulia implementează, în calitate de partener, proiectul „European Partnership for Innovative Cities within an Urban Resilience Outlook -EPICURO”, ce are ca obiectiv general
promovarea schimbului de bune practici în domeniul rezilienței urbane și facilitarea accesului la cunoaștere și cunoștințe specifice cu privire la problema adaptării la schimbările climatice, prin implicarea unui parteneriat compus din actori activi la nivel european. Aceștia cooperează și lucrează la îmbunătățirea rezilienței urbane și, prin urmare, pot aduce o plus valoare dezbaterii și procesului de dezvoltare al soluțiilor. Reziliența este abilitatea oamenilor, organizațiilor și sistemelor să se pregătească, să răspundă și să revină la normal în cazul dezastrelor naturale sau a unor evenimente neprevăzute.
Proiectul este finanțat prin intermediul programului european Directorate General Humanitarian Aid and Civil Protection –ECHO, iar municipiul Alba Iulia face parte dintr-un consorţiu transnaţional coordonat de către Municipiul Vicenza – Italia, alături de partenerii: Skopje – Macedonia, Potenza – Italia, Comuna Vejle – Danemarca, Ekodona – Letonia, Municipiul Salaspils – Letonia, EPC SRL – Italia, Asociația de planificare la nivel local și național – Marea Britanie, Universitatea europeană din Cipru.
Partenerii de proiect fac schimb de experiență cu privire la modul în care autoritățile locale și regionale își pot întreprinde în mod eficient rolurile inovatoare în susținerea practicilor de reziliență urbană concentrându-se asupra mediului construit și de a folosi rezultatele pentru a elabora planuri de acțiune privind îmbunătățirea instrumentelor de politică relevante.
În cadrul proiectului, din 2017 și până în prezent, au avut loc mai multe acțiuni. În luna septembrie, spre exemplu, a avut loc o mare acțiune de ecologizare, la care au participat peste 300 de persoane, iar de pe malul Ampoiului s-au strâns peste 300 de saci de deșeuri. De asemenea, în acest an, la două școli din Alba Iulia, alături de ISU, s-a simulat ori prezentat o situație de cutremur, iar astfel elevii au învățat cum trebuie să procedeze în caz de astfel de dezastre. Totodată, la Oarda de Sus, într-o zonă în care erau posibile alunecări de teren, s-au plantat 600 de puieți și cu scopul de stabilizare a solului. Nu în ultimul rând, în cadrul aplicației City Health – care permite cetățenilor să raporteze probleme semnalate în oraș – s-a dezvoltat o componentă de informare și atenționare, iar internauții care o folosesc primesc mesaje de alertă din partea ISU (spre exemplu cod galben de vreme rea, grindină, furtuni, descărcări electrice etc.), iar municipalitatea are posibilitatea, la rândul ei, să trimită mesaje de interes public celor care o folosesc.
[nggallery id=6610]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]









