Curier Județean

FOTO. Municipiul Alba Iulia implementează proiectul EPICURO, ce are scopul de promovare a schimbului de bune practici în domeniul rezilienței urbane

Ioana Oprean

Publicat

în

Municipiul Alba Iulia implementează, în calitate de partener, proiectul „European Partnership for Innovative Cities within an Urban Resilience Outlook -EPICURO”, ce are ca obiectiv general promovarea schimbului de bune practici în domeniul rezilienței urbane și facilitarea accesului la cunoaștere și cunoștințe specifice cu privire la problema adaptării la schimbările climatice, prin implicarea unui parteneriat compus din actori activi la nivel european. Aceștia cooperează și lucrează la îmbunătățirea rezilienței urbane și, prin urmare, pot aduce o plus valoare dezbaterii și procesului de dezvoltare al soluțiilor. Reziliența este abilitatea oamenilor, organizațiilor și sistemelor să se pregătească, să răspundă și să revină la normal în cazul dezastrelor naturale sau a unor evenimente neprevăzute.

Proiectul este finanțat prin intermediul programului european Directorate General Humanitarian Aid and Civil Protection –ECHO, iar municipiul Alba Iulia face parte dintr-un consorţiu transnaţional coordonat de către Municipiul Vicenza – Italia, alături de partenerii: Skopje – Macedonia, Potenza – Italia, Comuna Vejle – Danemarca, Ekodona – Letonia, Municipiul Salaspils – Letonia, EPC SRL – Italia, Asociația de planificare la nivel local și național – Marea Britanie, Universitatea europeană din Cipru.

Partenerii de proiect fac schimb de experiență cu privire la modul în care autoritățile locale și regionale își pot întreprinde în mod eficient rolurile inovatoare în susținerea practicilor de reziliență urbană concentrându-se asupra mediului construit și de a folosi rezultatele pentru a elabora planuri de acțiune privind îmbunătățirea instrumentelor de politică relevante.

În cadrul proiectului, din 2017 și până în prezent, au avut loc mai multe acțiuni. În luna septembrie, spre exemplu, a avut loc o mare acțiune de ecologizare, la care au participat peste 300 de persoane, iar de pe malul Ampoiului s-au strâns peste 300 de saci de deșeuri. De asemenea, în acest an, la două școli din Alba Iulia, alături de ISU, s-a simulat ori prezentat o situație de cutremur, iar astfel elevii au învățat cum trebuie să procedeze în caz de astfel de dezastre. Totodată, la Oarda de Sus, într-o zonă în care erau posibile alunecări de teren, s-au plantat 600 de puieți și cu scopul de stabilizare a solului. Nu în ultimul rând, în cadrul aplicației City Health – care permite cetățenilor să raporteze probleme semnalate în oraș – s-a dezvoltat o componentă de informare și atenționare, iar internauții care o folosesc primesc mesaje de alertă din partea ISU (spre exemplu cod galben de vreme rea, grindină, furtuni, descărcări electrice etc.), iar municipalitatea are posibilitatea, la rândul ei, să trimită mesaje de interes public celor care o folosesc.

[nggallery id=6610]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult