FOTO Mobilizare exemplară la Oarda de Sus: Zeci de cireși au fost plantați, pentru revitalizarea zonei
Mobilizare exemplară la Oarda de Sus: Zeci de cireși au fost plantați, pentru revitalizarea zonei
Mobilizare exemplară, astăzi, la Oarda de Sus. Zeci de persoane au participat la acțiunea de plantare de cireși organizată de Primăria Municipiului Alba Iulia.

Citește și: La Mihalț, primăvara începe cu rigole, trotuare, asfalt și alte „mărțișoare” edilitare
A fost o acțiune de suflet, mai ales pentru localnicii care se bucurau de multitudinea de cireși de pe strada Victoria, care, în timp, s-au împuținat și degradat.

Scopul acțiunii este revitalizarea zonei, dar și o încercare de a aduce un plus de atractivitate locului și, totodată de a readuce bucuria celor care locuiesc în zonă, cireșii fiind un simbol al frumuseții și al delicateții, precum și a revenirii naturii la viață după anotimpul rece.

”Alături de colegi și prieteni dragi am plantat, în această dimineață, zeci de cireși, într-o zonă care acum mulți ani era recunoscută pentru fructele delicioase. Văzând numărul mare al participanților am hotărât împreună cu ei, să identificăm și alte zone din Oarda unde să repetăm această acțiune frumoasă.

Vă mulțumesc, dragi albaiulieni, pentru implicare!”. a transmis primarul Gabriel Pleșa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
INCIDENT GRAV la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani în stare gravă după ce a căzut de la etajul al treilea al unui imobil
INCIDENT GRAV la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani în stare gravă după ce a căzut de la etajul al treilea al unui imobil În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un […]
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]








