Metalurgistul Cugir s-a impus fără emoții în derby-ul „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 4-1 (2-0), deși a evoluat din minutul 7 în inferioritate numerică (P. Păcurar, eliminat).

Start perfect în primăvară pentru elevii lui Lucian Itu, care câștigă de justețe primul joc din 2024, gazdele înregistrând totodată prima victorie stagională împotriva unei conjudețene și cel mai clar succes al acestui campionat

„Veteranul” Vitinha a fost cel mai bun jucător de pe teren, cu două pase decisive (13, la reușita lui Dohotariu și 65, la golul marcat de Șaucă) și o execuție fabuloasă din lovitură liberă (39, prin care a majorat avantajul). Industria s-a prezentat modest la primul joc sub comanda Adorian Himcinschi, iar în finalul primei reprize a suferit și o eliminare (Puha, 42). După pauză, ostilitățile s-au derulat pe aceleași coordonate, cu gazdele mereu în prim-plan, cugirenii ratând cu nonșalanță și alte oportunități

Gruparea de sub Drăgana a fost superioară în acest duel al orgoliilor, în vreme ce penultima clasată a amenințat rar buturile adverse, având probleme majore cu menținerea în eșalonul terț

Metalurgistul Cugir a dominat prima repriză și a punctat în două rânduri, deși a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 7! Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 42, după gafa lui Puha

„Felicit echipa după acest rezultat, cred că nu se îndoiește nimeni de victoria noastră după ce am arătat în teren. Asta chiar dacă am început jocul cu o eliminare, la o fază în care jucătorii s-au înjurat între ei. În inferioritate numerică am marcat, am avut o evoluție consistentă. La Ungheni ne așteaptă o finală, suntem în cărți pentru play-off, deși la un moment dat nimeni nu ne mai băga în calcule, ne vom bate până la capăt„, a spus Lucian Itu.

Suntem dezamăgiți atât de rezultat, cât și de eșec. A fost o prestație departe de ceea ce ne-am dorit, am suferit, cu toate că am avut avantaj numeric aproape o repriză. Nu sunt prea multe explicații, din păcate nu ne-am regăsit, contând și cele 4 absențe din efectiv„, a afirmat Adorian Himcinschi.

*1-0, MIN. 13: DOHOTARIU, reluare cu capul, bară-gol, la cornerul executat de Vitinha, prima lovitură de colț în favoarea gazdelor

*2-0, MIN. 39: VITINHA, lovitură liberă de la 16 metri în vinclul drept, lovitură acordată la hențul lui D. Groza în fața lui Hăprianu.

*3-0, MIN. 65: ȘAUCĂ, reluare cu capul la centrarea lui Vitinha

*3-1, MIN. 77: S. MUREȘAN, lansat în adâncime, șutează pe sub Csapo. Cu o fază înainte, Hăprianu a trimis în bară

*4-1, MIN. 87: UDREA, șut plasat, după devierea lui Raica

Bura (56) – reluare cu capul respinsă de D. Groza. Hăprianu (76) – șut de la 18 metri în bara dreaptă! Raica (89) – ratare imensă

Gazdele rămân în inferioritate numerică în minutul 7, când P. Păcurar a văzut cartonașul roșu direct. La aceeași fază s-a accidentat Kiraly. D. Groza (19)  – respinge cu piciorul șutul lui Cocan din 7 metri. Csapo (23) – intervebție excelentă la torpila lui Oniche.

Puțini spectatori în tribună la acest meci care deschide primăvara fotbalistică, în jur de 300 de persoane. Vizitatorii nu au portar de rezervă, Suciu fiind suspandat, iar nigerianului Kelachukwu expirându-i dreptul de ședere în România

Antrenorul Adorian Himcinschi debutează pe banca tehnică a penultimei clasate cu un derby „de Alba”, confruntare abordată de vizitatori fără 4 piese de bază (Suciu, Frențiu, Baghiu și Cioară). „Roș-albaștrii”, cu o singură victorie în ultimele 5 dispute, sunt constrânși să ia toate punctele împotriva unui oponent care a pierdut precedentele 4 confruntări. În toamnă, găldenii au revenit de la 0-2 și au egalat prin dubla lui Cioară (la ultima fază, a înscris din penalty). Metalurgistul mai are șanse teoretice la play-off, în vreme ce oaspeții se bat pentru evitarea retrogradării.

Metalurgistul: Csapo – Tăban (52, R. Păcurar), Dohotariu, Vitinha, Kiraly (7, Onaci) – Șaucă/ cpt, Udrea, P. Păcurar, Hăprianu, Cocan, Bura (60, Raica); rezerve Perjeriu, Gavrilă, Cârloanță, Coman, Selagea, A. Barbu. Antrenor Lucian Itu

Industria: D. Groza – Juncan (84, C. Dănilă), Potopea/ cpt, Lupșan, Puha – Circov (46, David), Oniche, Grosu, V. Domșa (46, Șt. Radu) – Mureșan, Stănilă (60, Giorgiu); rezerve Căt. Ivașcu, B. Popescu, Grecu, Oneț. Antrenor Adorian Himcinschi.

Arbitri Cl. Ștef (Tg. Mureș), R. Petrișor (Sâncraiu de Mureș), V. Gașpar (Tg. Mureș) Observatori Cl. Ștefănuți (Năsăud), I. Toth (Ernei).

Eliminări: P. Păcurar (7)/ Puha (42)

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]