Metalul Aiud este revelaţia debutului stagional în Liga a IV-a, situându-se după trei etape în fotoliul de lider, cu maximum de puncte, ultima victimă fiind Dalia Sport Daia Română, învinsă cu 2-0 (0-0), goluri marcate de A. Bălan (51) şi T. Vlad (79). Chiar dacă antrenorul Radu Andone a absentat, din pricina unor probleme personale, gruparea aiudeană a continuat şirul suprizelor şi are trei victorii la rând, cu Energia Săsciori, Performanţa Alba Iulia şi Dalia Sport.

Metalul a fost condus de pe bancă de Ion Ilie, oficialul aiudean, care l-a substituit pe Radu Andone, plecat în Cipru.Mă bucur că am reuşit să avem continuitate câştigând cel de-al 3 lea meci. În ceea ce priveşte prima repriză exprimarea în joc au avut-o oarecum oaspeţii dar după pauză datorită motivării şi dorinţei de victorie am întors cursul partidei şi am luat toate punctele. Dedicăm această victorie lui Radu Andone care din motive personale a lipsit de la acest meci”, a afirmat Ion Ilie.

Programul rundei: *sâmbătă, 14 septembrie, ora 17.00: Cuprirom Abrud – FC Cugir, Viitorul Sântimbru – Arena Alba Iulia; *duminică, 15 septembrie, ora 11.30: Performanţa Alba Iulia – Energia Săsciori;  ora 17.00: Mureşul Vinţu de Jos – CS Ocna Mureş, Industria Galda de Jos – Olimpia Aiud, Inter Ciugud – Rapid Teiuş.