Memorialul „Nicolae Linca” la box, ediţia a 6-a, competiţie desfăşurată astăzi, 12 decembrie 2013 în Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia s-a dorit să omagieze memoria lui Nicolae Linca, unicul campion olimpic la box din istoria României medaliat cu aur, la JO din 1956, la Melbourne, la competiţie fiind prezenţi peste 20 de boxeri.

*Şi box feminin

Cei 22 de competitori au susţinut 11 partide, remarcându-se şi o întâlnire dintre două reprezentante a sexului frumos.

Dar iată partidele: *categoria 36 kilograme, copii: Cornel Radu (CS Unirea Alba Iulia) l-a învins pe Cătălin Bogdan (CSO Cugir)

*categoria 52 kilograme, cadeţi: Daniel Juchi („Nicolae Linca” Alba Iulia) a pierdut cu Norbert Cojocaru (CSM Cluj)

*categoria 50 kilograme, cadeţi: Robert Chirilă (CS Unirea Alba Iulia) a câştigat cu Alin Lingurar (Universitatea Cluj)

*fete, categoria 51 kilograme, cadeţi: Damara Muntean (CSM Cluj) a învins-o pe Narcisa Mureşan („U” Cluj)

*categoria 54 kilograme, juniori: Ion Pleş (CS Unirea Alba Iulia) s-a impus în faţa lui Ioan Ionel (CSM Cluj)

*categoria 64 kilograme, juniori: Alin Dondoţi (CSM Cluj) a câştigat cu Raul Şerban (Unio Satu Mare)

*categoria 64 kilograme, juniori: Florin Nicula (CS Unirea Alba Iulia), l-a bătut Adrian Lazăr (Voinţa Satu Mare)

*categoria 64 kilograme, tineret: Gavrilă Pleş (CS Unirea Alba Iulia)  s-a impus în faţa Vlad Miron (CSM Cluj)

*categoria 56 kilograme, seniori: Iulian Tecşa („Nicolae Linca” Alba Iulia) a câştigat cu Alin Ţurlea (CSO Cugir)

*categoria 75 kilograme, seniori: Gabriel Stancu (CS Unirea Alba Iulia) a câştigat cu Alexandru Precup („Nicolae Linca” Alba Iulia)

Peste 20 de pugilişti de la BC „Nicolae Linca” Alba Iulia, CSO Cugir, CS Unirea Alba Iulia, CS Universitatea Cluj, BC Gilău, CSM Cluj, Olimpia Cluj şi Unio Satu Mare, s-au întrecut la diverse categorii de greutate, juniori, tineret şi seniori. Competitorii au fost recompensaţi cu diplome şi medalii, antrenorul Nicolae Paştiu (CS Unirea Alba Iulia) menţionând că un premiu special va fi oferit soţiei regretatului campion olimpic, Maria Elena Linca, care vineri, 6 decembrie, de Sf. Nicolae, a aniversat împlinirea a 82 de ani. Decedat în 27 iunie 2008, la Feisa (judeţul Alba), Nicolae Linca s-a născut în ianuarie 1929 la Cergău Mare şi s-a remarcat în Australia, acum 57 de ani prin câştigarea finalei cu irlandezul Frederick Tiedt, deşi a a boxat în ultimul an cu o luxaţie la un deget al mâinii drepte.

[nggallery id=870]

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]