Baza sportivă din Cricău a găzduit sâmbătă a doua ediție a evenimentului fotbalistic de suflet – meciul generațiilor, ce a opus echipele Sportul Tibru și Gloria Cricău.

La partida care s-a încheiat, firesc, la egalitate (repriza a treia desfășurându-se la Tibru), au participat primarul Emil Lupșan, președintele CJ Alba, Ion Dumitrel, și parlamentarul Florin Roman, invitat de onoare a fost Petru Truță, fost președinte al AJF Alba. Înaintea jocului arbitrat de Marcel Neagu (Teiuș) s-a păstrat un moment de reculegere în memoria lui Aurel Trif (participant la ediția inaugurală), iar lovitura de începere a fost dată, în mod simbolic, de fiul acestuia, Alexandru. “Le mulțumesc tuturor celor implicați în reuşita acestui eveniment, începând cu jucătorii şi antrenorii celor două echipe, care au dovedit iarăși că pasiunea pentru fotbal nu are vârstă şi şlefuieşte caractere puternice. Meciul de suflet de la Cricău nu ar fi fost posibil fără sprijinul a numeroşi parteneri, în faţa cărora mă înclin cu respect”, a spus Darius Iacșa, inițiatorul acestei întâlniri simbolice pentru Cricău, comuna ce a avut jucători la echipa națională, Nicolae Stanciu – în prezent și Cătălin Popa (fost echipier al echipelor Inter Sibiu și Rapid).

Au fost prezenți: *Gloria Cricău (antrenor Peter Drăgan): Vasile Vlad, Liviu Şuteu, Cornel Drăgan, Traian Groza, Petru Pintea, Florin Pintea, Ioan Păcurar (“Penghiu”), Vali Grozav, Nicolae Muntean, Candin Şeican, Lucian Şeican, Viorel Ardelean, Iulian Stremţan, Nicolae Trif, Ioan Pop, Vasile Pop, Marin Drăgan, Nicolae Şuteu, Nicolae Borza, Cornel Miclea, Eugen Miclea, Dumitru Dârlea, Ninel Rusan, Cornel Iacşa, Nicolae Şandru;

*Sportul Tibru (antrenor Emil Groza): Ioan Lupşan, Ioan Frânc, Gheorghe Lupşan, Vasile Vânt, Florin Creţu, Emil Rusu, Dorin Clanba, Nicolae Roşu, Traian Rusan, Dionisie Groza, Florin Roşu, Ioan Ucenic, Salvin Rusan, Zaharie Rusan, Iosif Şandru, Iulian Vânt, Ioan Şchiop, Marian Creţu, Victor Şandru, Ioan Lupşan, Vian Şandru, Alex Rusan, Viorel Goia.