FOTO, Meci incredibil, de poveste şi trei reprize de prelungiri, CSU Alba Iulia, revanşă cu Olimpia Braşov, scor 91-90 şi calificare în Final Four-ul CEWL

Meci incredibil, cu trei reprize suplimentare de prelungiri, un record pentru baschetul autohton, la Alba Iulia! Cu mari emoţii şi trei suplimentare de prelungiri de câte 5 minute, CSU Alba Iulia şi-a luat revanşa, după un meci dramatic, în faţa Olimpiei Braşov (ce a învins-o sâmbătă seara, pe propriul teren cu 70-66) şi a câştigat jocul contând pentru Grupa A a Ligii Europei Centrale, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, scor 91-90 (86-86, 79-79, 70-70; 13-21, 24-14, 19-10, 14-25), calificându-se în Final Four-ul Cupei Europei Centrale.

Formaţia din Cetatea Marii Uniri a repurtat al treilea succes în cadrul întrecerii continentale (Olimpia a înregistrat întâiul eşec) şi este în proporţie covârşitoare sigură de prezenţa în „careul de aşi” (doar dacă pierde la o diferenţă mai mare de 19 puncte la Brno, în ultimul joc din grupă). Partida a fost una atractivă, cu oscilaţii de scor, vizitatoarele dominând primul sfert, iar elevele lui Manuel Rodriguez pe următoarele două (la pauza mare scorul a fost 37-35, iar după 30 de minute 56-45). Finalul a fost unul incendiar, în ultimele 10 minute oaspetele au remontat spectaculos (un run de 11-0!), au trecut în avantaj, iar apoi a fost egalitate 68-68, timpul regulamentar încheindu-se nedecis 70-70. S-a  mers cap la cap, iar în a doua repriză de prelungiri, gazdele au avut 86-83, cu 6 secunde înaintea finalului, însă Irimie a dat un coş de trei puncte!!! Au marcat January – 27 de puncte (10 recuperări, „double-doble”), Morissette – 24, Fodor – 11, Crăciun -9, Radovic – 9 (15 recuperări), Fleming – 8, Cutaş – 3.

[nggallery id=5097]

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]